e-toplum 05 AĞUSTOS 2011 / 12:09

Politika turizmi

Batılı bir ülkede dünyadan haberli aydınlara “politika turizm turu” düzenleyen bir şirket var. Türkiye turunu (özel isim kullanmadan) özetliyorum:
İstanbul’a varıştan sonra Boğaz’da akşam yemeği. Ertesi sabah bir siyaset bilimciden, ülkenin bugününe dair brifing. Galata ve yöresinde yürüyüş. Sinagog, Katolik ve Rum Ortodoks Kiliselerine uğrayıp, Balık Pazarı’na. Öğle yemeğine iki Türk siyaset bilimci katılıyor. Akşam, Türkiye’de yerleşik bir eski AB yetkilisi ve bir Türk AB uzmanıyla yemek.
Üçüncü gün Türk dış siyaseti yoğunluklu. Beyoğlu’nda Türk yorumcularla kahvaltı. Tarlabaşı yöresinde mimari soylulaştırma işlerine bakış. Bir Kürt vakfını ve bir Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret. Akşam, Türk STK üyeleriyle buluşma.
Dördüncü sabah, bir sosyal demokrat vakıf ve bir üniversiteden iki kişiyle Kürt Sorunu brifingi. Bir iş adamıyla yemek. Sonra klasik İstanbul: Ayasofya, yöresi. Programda, “dolmuşa binmek” de var.
Beşinci gün: Ankara. Bir eski ve yeni siyasetçiyle Anıt Kabir ve
TBMM. Bir siyaset bilimciyle insan hakları sohbeti. Akşam, iki hukukçuyla aynı konuya yemekte devam.
Altıncı sabah Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden sonra Alevi brifingi. AB Türkiye Heyeti’ni ziyaret. Önemli bir prof’la yemek. Akşam, Mülkiyeliler Birliği’nde yemek (Bu adresi vermesem olmazdı artık!) ve sonra bir Türk lig maçını izlemek.
İşte size, Türkiye’nin bugünkü politik durumuna dair hızlandırılmış bir tur. Politicaltours şirketi, başka yerlere de benzer nitelikte ve yoğunlukta turlar yapıyor. Örneğin Bosna
turunu, savaşı dünyaya en acı görüntüler ve sözlerle aktaran BBC muhabiri Katie Adie götürüyor...
Dünyada fikri olana, engel yok.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN