e-toplum 24 KASIM 2014 / 09:43

Posta sektöründe serbestleşme adımı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda 14 Kasım tarihinde düzenlenen ‘Posta Hizmet Sağlayıcılar Yetki Belgesi Verilmesi Töreni'nde Bakan Lütfi Elvan, yetki belgesi almaya hak kazanan 7 firmaya belgelerini verdi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 2050 yılında toplam ticaret içinde e-ticaretin payının yüzde 90'ı aşacağına dikkat çekerek son yıllarda özellikle e-ticaretin yaygınlaşmasıyla posta ve kargo hizmetlerinin öneminin arttığını ifade etti. Posta Hizmetleri Kanunu ile BTK'nın görev sahasının genişlediğini kaydeden Acarer, ikincil düzenleme çalışmalarının ardından yetki belgesi almak isteyen şirketlerin kuruma başvurmaya başladığını ve yetki belgesi başvuru sürecinin bugün itibariyle tamamlandığını söyledi ve posta sektöründe yetkilendirme faaliyetlerinin devam edeceğine vurgu yaptı.

Posta sektörü demokratikleşiyor

"Haberleşme sektörünün önemli bir bileşenini oluşturan posta sektöründe serbestleşme konusunda nihai adımı bugün atıyoruz" diyerek konuşmasına başlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'de iş ve hizmet üretme konusunun uzun zaman devletin tekelinde olduğunu dile getirdi. Elvan, "Nerede rekabet ortamı var, orada başarı var, yüksek performans var, üretkenlik var. Üretim tüketim ilişkisinin, hizmet alan ve hizmet veren kesimler arasındaki ilişkinin, aynı alanda hizmet verenler arasındaki ilişkinin eşitlikçi ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulması da sosyo-ekonomik anlamda demokratikleşmedir. Bugün attığımız adım bir anlamda posta sektörünün demokratikleşmesi adımıdır" açıklamasını yaptı. Törende, yetki belgesi almaya hak kazanan posta hizmet sağlayıcıları şu şekilde sıralandı: AGT Kurye Hizmetleri, DHL Worldwide Express, İnterposta Dağıtım ve Lojistik, İnter Global Kargo, KuryeNet, TNT ve Yurt İçi Kargo.

 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics