e-toplum 08 NİSAN 2011 / 23:54

Postane 2.0

Avrupa’da pullu zarflı mektup hala pekala kullanılır. Postanelerde pul satılır. Postacılar, zarfları adreslere bırakır. İletişimin elektronik çağında mektup, vazgeçilemeyen bir alışkanlık. Bu iş için kırtasiyeci “tapınakları” vardır. Türlü çeşit zarf, kağıt, dolma kalem, rengarenk mürekkepler, mumlu mühürler, binbir çeşit kart satılır.
Böyle bir kültürde, postane, yeni koşullara uyarak işine devam eder. Türkiye’deki gibi... Yenilikçi uygulamalara bakalım:
l Danimarka’da posta pulu almaya “üşenenler” için yeni hizmet: Cep telefonuna PORTO 1900 yazın. Yollayın. Size bir sms şifresi gelsin. Rakam ve harflerden oluşan. Bu şifreyi, zarfın üzerine yazın. Zarfı postaya verin. Bitti.
Size yollanan şifre 8 Danimarka Kronu tuttu. 50 grama kadar bir mektup için zaten postanede ödenen fiyat bu. Oraya kadar gitmeden “pulunuz” oldu. Ödemeyi, telefon faturanıza ekliyoruz.
l İsviçre Posta İdaresi,
size gelen zarfları tarar. Görüntüyü e-posta
adresinize yollar. Eğer mektubu okumak isterseniz, onu da tarayıp size gönderir.
Bunu mobil iletişime de uyarladı. Akıllı telefonlara da yolluyor. Evinde/ofisinde olmayanlar, oraya giden zarfların dışını (ve isterlerse içini) uzaktan okuyabiliyor.
Seçenekler var: Zarfı görünce “At, gitsin” diyebilirsiniz. Mektubunuz fenni bir şekilde yırtılarak atılır. Zarfı görünce, “Aç içine bakayım.”  Veya, içini açma, adresime yolla. Veya, elektronik arşive kaldır, orada dursun. 1 GB belleğiniz var. Böyle bir hizmete ayda en az 30 İsviçre Frangı ödüyorsunuz. KOBİ fiyatı
ayda 95 Franktan başlıyor.
Bu paraya size ayda
400 zarf tarıyorlar. 5 GB belleğiniz hazır.
ETİKETLER : Sayı:816

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics