e-toplum 12 AĞUSTOS 2011 / 10:45

Proje zengini üniversite-sanayi işbirliği

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü mezuniyet projeleri, öğrencileri mezun ederken, iş dünyasına da geleceğin trendleri konusunda rehber oluyor.
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen ‘Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi’, yine ilginç çalışmaları biraraya getirdi. Mezuniyet projelerini 10 yıldır şirketlerle işbirliği içinde yürüttüklerini söyleyen ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülay Hasdoğan, bugüne kadar yaklaşık 90 şirket ile işbirliği yaptıklarını vurguladı. Bu kapsamda, her yıl öğrencilerden son dönemlerine başlamadan önce mezuniyet projesi konusu ve bu konuya uygun çalışmak istedikleri şirketleri tercih etmeleri isteniyor. Öğrenciler tercihlerini geçmişte çalışılan şirketler arasından yapabildikleri gibi, yeni bir şirket de önerebiliyorlar.

Şirketler, fikirlere değer veriyor
Şirketlerin, kendi bünyelerindeki tasarımcılarla yürüttükleri projelere kıyasla, öğrencilerden beklentileri daha farklı. “Öğrencilerle yürüttükleri projelerde ortaya çıkan tasarımları doğrudan ticarileştirme beklentileri yok, ki bu bana doğru geliyor” diyen Hasdoğan, şirketlerin bu projelerden geleceğe yönelik vizyon oluşturmada yararlandığı bilgisini verdi. Hasdoğan, projelerin hayata geçişi ve şirketlerin bakışı konusunda şunları söyledi:
“Şirketler, öğrencilere projenin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi aşamalarında uzmanlık desteğinin yanı sıra finansal ve lojistik destek verebiliyor, ODTÜ’nün projeleri yayınlamasını, sergilemesini destekliyor. Şirket bir projenin fikrî haklarını devraldığında genelde öğrenciye bir bedel ödüyor. ODTÜ ise anlaşmada garantör olarak yer alıyor.”
ETİKETLER : Sayı:834

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics