e-toplum 04 MART 2012 / 15:02

Putin güzellemesine para

Rusya’da 4 Mart seçimine doğru Putin yanlıları ve karşıtları internette çarpışıyor.
Putin yanlısı gençlik hareketi Nashi, meğerse, sitelerde ve sosyal medyada Putin karşıtı görüşleri silerek “güzelleme” yazdırmak amacıyla para dağıtmış. Nashi’nin, Anonymous tarafından “hack”lenen sitesinde bulunan bazı yazışmalar şunu göstermiş:
• Bloglarda Putin yanlısı yazılar yazmaları için 600 bin Ruble (20 bin dolardan fazla) bile ödenen kişiler varmış. Putin’i eleştiren görüşlere “karşı” olumlu yazılar yazmaları için para alan epeyceymiş.
• Nashi eylemcilerinden, YouTube ve benzeri sitelerde Putin karşıtı görüşleri “beğenmeme”leri istenmiş.
• İki Rus popüler tabloid gazetesinde Nashi gençlik kampı hakkında “olumlu” bir dizi yapılması için 10 milyon Ruble (340 bin dolar) ödeme yapılması tartışılmış. Bu ödeme yapılmış mı belli değil.
Seçime bir hafta kala
Putin severler ile sevmezler arasındaki itiş kakışta başka bir boyut: Seçime hile karışmasını önlemek amacıyla bir “bekçi köpeği” (watchdog) site kuruldu. Grakon (Halk denetimi) sitesi birbirine benzeyen gözlem ve izleme faaliyetlerini tek
çatı altında toplamayı
amaçlıyor. Site, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü mezunu gençlerin ürünü. İngilizcesi yok. İstatistik ve grafiklerle dolu.
Grakon’a en “baba” transfer, mülti trilyoner iş adamı Mikhail Prokhorov
oldu. Putin’in rakibi. Seçime mutlaka hile karışacağından emin. Bunu denetlemek amacıyla, yandaşlarıyla daha eşgüdüm içinde olmak için Grakon’a veri ileteceğini açıkladı. Prokhorov’un profesyonel sitesisi ise baştan aşağı İngilizce.
Bol videolu ve fotoğraflı. Sitede, bir çağrı merkezi telefon numarası bile var.
ETİKETLER : Sayı:861
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN