e-toplum 22 OCAK 2012 / 13:56

Putin, halka soramadı

Rusya’da cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan Vladimir Putin, internet sitesine “görüş yazmaları” için davet ettiği halkın hışmına uğradı. Daha önce cumhurbaşkanlığı yapıp, sonra başbakan olup, şimdi yeniden başkanlığa aday olduğu için protesto ediliyor. Bu protestolar, Putin’in sitesine olumsuz yorumlar olarak yansıyınca, alelacele kaldırıldı. Eh, demokrasi denemesi de bir yere kadar!
Putin’in, “Gelin, bana görüşlerinizi yazın” çağrısı üzerine birisi, “Lütfen çek git. İktidar, uyuşturucu gibidir,” dedi. Bir başkası, “Ülken için yapabileceğin en iyi şey görevden ayrılmaktır” dedi. Bir başkası, “Bu durumu bir devrime dönüştürmemen gerekiyor” dedi. Bu ve benzeri olumsuz görüşlerin çoğalması üzerine site yönetimi, hepsini sildi. Daha sonra siteye alınan görüşler suya sabuna dokunmayan renksizlikler oldu.
Bir blogcu ise, sitede yayınlanmak üzere kabul edilen, ama daha sonra yayınlanmayan görüş ve yorumlara da ulaştı. Bunları yayınlayınca, Putin’in basın danışmanı, Dozhd adlı sitede “Biz sadece küfredenleri ayıkladık” demek zorunda kaldı. Durumun böyle olmadığını cümle âlem biliyor elbette.
Putin’in, bir web sitesinde kendini halka açması büyük yenilik. Daha 2010’da internet için, “Yüzde 50’si pornografi” demişti çünkü.
Bütün bu durumlara rağmen Putin, en yakın rakibine göre epeyce ilerde. Levada adlı kamuoyu araştırma kurumuna göre oyların %42’sini alacak görünüyor. Ancak bu oran, birinci turda gerekli çoğunluüu sağlamasına yetmiyor.
Putin aleyhinde şimdiye kadar iki büyük gösteri yapıldı. Üçüncüsü 4 Şubat’ta yapılacak.
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN