e-toplum 18 TEMMUZ 2010 / 18:00

Reklam ömürlü dükkan

Gerilla pazarlama sistemine uygun satış ortamı: Şimdi var, yarın yok dükkan. Yoktan var. Sonra yine yok. Viral-virütik pazarlama da deniliyor buna. Viral video
gibi anlık.
Ortaya ilk çıkmaya başladığı 2003 gibi büyük yenilikti. Henüz kimsenin aklına gelmemişti böylesi pazarlama. Sadece pazarcılar, tezgahı sabah açar, akşama kapardı. Ama ciddi markaların böyle bir satış sistemi yoktu. Sonra birileri akıl etti ve oldu. Tabii, önce Amerika’dan başladı. Zamanla diğer
yerlere sızdı. Hatta Türkiye’de bile örneklerine tek tük rastlıyoruz. Bu işi kısa sürede star markalar da benimesdi. Gucci’den Prada’ya, Nike’dan Japon modacı Comme des Garcons’a kadar “geçici” dükkanlar oluşuverdi önemli Batılı kentlerde. Ama bu da kesmedi: İşe tasarımcılar da girmeye başladı. Öyle artistik geçici mekanlar tasarlamaya başladılar ki her biri “olay” oldu. Örneğin, Prada’nın Paris’te sadece 5 aylığına açtığı geçici mağazanın tasarımı Roberto Baciocchi imzalıydı. (Bu zat, Prada’nın İstanbul mağazasının da mimarıdır.)
Son örnek: Moda tasarımcısı Stella McCartney (Babası Beatles/Paul McCartney), süperstar tasarımcı Giles Miller’a böyle bir gel-geç mekan tasarlattı. Paris’in ünlü alışveriş mağazası Lafayette’de açıldı sadece üç haftalığına. Sonra Londra’ya taşındı: Her turistin alışveriş caddesi Oxford Street üzerinde Selfridges çok katlı mağazasına. Orada da iki hafta. Sonra nereye? Bilmiyoruz. Giles Miller, Stella’nın adını 2 metre yükseklikte altın sarısı lamine sunta (ama asla sunta görünümlü değil!) levhalarla dekoratif malzeme olarak kullandı. Stella’ya da bu yakışır zaten!
ETİKETLER : Sayı:780
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN