e-toplum 20 MAYIS 2013 / 08:06

Robot, filmde suç ortağı

1980’lerin “yürek hoplatan” yakışıklı aktörlerinden Robert Redford’un bir sosyal sorumluluk girişimi olan Sundance Film Festivali’nde büyük ödülü, bir robotla ortaklaşa soygun yapan yaşlı bir adamın öyküsü kazandı: Robot & Frank.
Amerikan sinemasının karakter oyuncusu Frank Langella emekli soyguncu rolünde. Çocuklarından ayrı, kendi başına yaşayan Frank, epeyce yaşlıdır. Yakın bir gelecekte geçen film, bilimkurgu gibi değilse bile, bugün ortada olmayan bazı cihazlar ve otomobil çeşitleri filme böyle bir hava veriyor.
Frank’in oğlu, babasının yalnızlığından endişeli. Frank’in aklı ise kasabanın kütüphanecisi Susan Sarandon’da. Ona çıkma teklif edecek kadar gözü pek.
Oğlu, Frank’e bir gün sürpriz yapar: Asimo tarzı bir robot getirir. Günlük işlerine yardımcı olsun diye. Frank, hemen itiraz eder ama zamanla robota alışır. O kadar ki, robotla bir soygun planlamayı düşünecek kadar.
Evet, doğru-yanlışı bilmeyen, sadece sıfırlar-birleri bilen robot, Frank’in soygundaki suç ortağı olur.
Frank’in bir işler karıştırdığından kuşkulanan polis, onu gözetlemeye başlar. Bu aşamada Frank, acaba robotun belleğini silmeli mi? Konuyu robotla konuşur Frank. Ve robot, belleğini silmesi için Frank’i ikna eder- çünkü robotun tek varlık nedeni Frank’e yardım etmektir.
Polis, çalınan mücevherleri bulamaz. Bu noktada, filmi göreceklere daha fazla bilgi vermemek için bu harika öyküyü burada kesiyorum.
Sundance Film Festivali’nde hep “sanat ve soyutluk” içeren filmlere ayılıp bayılanlarda, Frank & Robot, “umulmadık” bir sempati dalgası yarattı. Festivalin en prestijli ödülünü kazandı. Hakkıyla!
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics