e-toplum 08 NİSAN 2013 / 08:04

Robota bulut gerek

Avrupa’da beş önemli Ar-Ge merkezinin ortaklığında yürütülen bir Yedinci Çerçeve Programı projesinde şimdiye kadarki en ilginç aşamaya gelindi: Robotların kullanacağı bir internet ağı geliştiriliyor. Bu ağ, elbette bulutta...
Hollanda’nın uluslararası ünlü teknoloji üniversitesi Eindhoven, o şehri “Eindhoven” yapan Phillips, Almanya’da Münih ve Stuttgart Üniversiteleri, İsviçre’de Zürih Teknoloji Enstitüsü, İspanya’da Zaragoza Üniversitesi araştırmacıları, öğretim üyeleri, doktora öğrencileri bu projede yer alıyor.
Bir robota, yapabileceği her işi anlatan bir iletişim sistemini robotun üzerine yerleştirmek yerine, bu iletişimi buluta havale etmek... Bulut bilişimin robotik durumu. Aslında hiç şaşılacak bir yanı yok. Sadece insanlarda, bilim kurgu filmlerinden ve romanlarından kaynaklanan bir “Acaba robotlar yönetimi ele alır mı?” paranoyası - belki?
Bu endişeyi körükleyen bir pop-kültür öğesi var ama: Robotların bulut bilişim adresinin adı Rapyuta. Bu tuhaf isim, Hayao Miyazaki adlı bir Japon rejisörün animasyon filminden. Gökte uçan bir kalenin adı Rapyuta ve robotlar, orayı üs olarak kullanıyor.
İşin daha ciddiyetine bakarsak: Robotların bir ortamda nasıl iş göreceği, nasıl işlem yapacağı, örneğin insan konuşmasını nasıl anlayacağı falan gibi çok karmaşık algoritmalar gerektiren işlerde başvuracakları yer bu bulut bilişim adresi olacak.
Robotları, işe insan karıştırmadan “adam gibi” çalıştıracak bu sistem, M2M denilen, cihazlar arasında otomatik iletişimi mümkün kılan sistemle aynı mantıkta: İnsansız hava araçlarında kullanılacak. Sürücüsüz otomatik otomobillerde. Her türlü mobil robotik cihazda.
ETİKETLER : Sayı:916

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics