e-toplum 08 TEMMUZ 2011 / 14:44

Robotunu kapan İstanbul’a geldi

Dünyanın en büyük ve en prestijli robot bilim ve yapay zekâ organizasyonu ‘RoboCup’ın 15’incisi İstanbul’da 40 ülkeden 3 bine yakın katılımcı ve bin 500 robot ile gerçekleştirildi. Organizasyonun başkanlığını Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. H. Levent Akın yürüttü. Uluslararası yarışmalara ek olarak, sempozyumu da hayata geçirdiklerini belirten organizasyon komitesi başkan yardımcısı Tekin Meriçli, RoboCup’ın 4 ana kategorisi olduğunu belirtti. İlk kategori futbol oldu. 2050 yılında, o yılın Dünya Şampiyonu olan takımın karşısına bir de insansı robot takım çıkartmak hedefleniyor. FIFA, maç tarihini bile belirledi: 17 Temmuz 2050 tarihinde Pazar günü. Futbolda iki yaş gruplamasında karşılaşmalar düzenlendi: Major ve Junior ligler. Sadece Junior yapısında olan bir robot etkinliği de dans oldu, çocuklar ve gençler kendi robotlarını yapıp, bunları dans ettirdi. Afet Sonrası Kurtarma etkinliklerinin ise hem gerçek robotlarla hem de simülasyonda yapılan kategorileri vardı. Meriçli, “Bir diğer kategori ise ‘@home’ oldu ve bir ‘ilk’e imza atıldı ve takımların 11 tanesi etkinlik mekanının yakınındaki Migros’a gidip alışveriş yapmaya çalıştı” dedi.
Organizasyonu yaparken sponsor bulmaktan, altyapı desteği konusunda verilen ama tutulmayan sözlere kadar birçok zorlukla baş ettiklerinin altını çizen organizasyon komitesi başkan yardımcısı ve Tekin Meriçli’nin abisi Çetin Meriçli, “Oysa bu iş, aynı bir olimpiyat düzenlemek gibi” benzetmesini yaptı.
RoboCup, 2012’de Mexico City’de gerçekleştirilecek. Meriçli kardeşler, “İkimizin de bu etkinliklerde önceki yıllarda şampiyonlukları vardı. Bu organizasyonu, yine rekor sayılabilecek kadar az kişiyle, çok dar bir bütçe ile hayata geçirdik. Giderek daha çok üniversiteden katılım olması ise sevindirici” dedi.
ETİKETLER : Sayı:829

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics