e-toplum 06 MART 2018 / 13:41

Roma’da VR turizmi

Roma Turizm Kurumu, şehirde 2016’da en az bir gece konaklayan turist sayısını 7 milyonun da üzerine çıkartmak için yapay zekaya başvurdu. Roma, “turist çekmede” Avrupa şehirleri arasında 7’inci olduğu için bu sırayı yukarıya taşımak istiyorlar (Londra 19 milyonla birinci. Paris 15.5 milyonla ikinci).

Bu amaçla, arkeolog, sanat tarihçi, bilişimci, yazar grubu şehrin en ikonik mekanları için VR setleri hazırladılar. Bu tek cümlenin arkasında nasıl bir çalışma, eşgüdüm, araştırma, yaratıcılık olduğunu tahmin kolay.

*Roma’nın antik çağ nüfusu bir milyon için 900 hamam yapılmış. Bunlardan en büyüğü Caracalla Hamamı’nın günlük odun ihtiyacı 10 ton. Hamamda 49 ocak var. Ocaklar, su, kanalizasyon için üç ayrı kattaki koridorların uzunluğu 6 km. Bütün bu bilgiler, bugün sadece dev kalıntıları duran bu yapının bilgisayarlı tasarımla yapılan üç boyutlu planları üzerindeki çalışmayla ortaya çıkartıldı. Ve VR setine aktarıldı. Caracalla’yı “tarihin içine gömülerek” geziyorsunuz.

*Bir diğer VR projesi imparator Neron’un Domus Aurea (Altın Ev) adlı, 3 futbol sahası büyüklüğündeki sarayının kalıntıları için de hazırlandı. Ayrıca, Roma Dönemi “evi” olarak örnek gösterilen Domus Romane’de de tarih, VR’la canlanıyor. Burası, 47 basamak merdivenle yerin altına inilen bir yer. Yerin altında çünkü, yüzyıllarca deprem, yangın, talanla harap olan yapıların üzerine yenileri yapılmış. Kazılarla Domus Romane’de iki büyük ev sadece kabuk olarak ortaya çıkartılmış.

*Ara Pacis: Dört duvarına dönemin bütün önemli şahsiyetlerinin suretleri, mermere fotoğraf ayrıntısıyla bir heykeltraşlık şaheseri olarak nakşedilmiş: İmparator Augustus’un, zaferlerinden sonra M.Ö. 4 Temmuz 43 günü Roma’ya giriş merasimi.

Başında bir VR cihazıyla bir sürü insanın bir arada kaynaşması mümkün olmadığı için 45 dakika süren bu ziyaret, internetten rezervasyonla, Cuma ve Cumartesi geceleri 20-24 arasında küçük gruplarla yapılıyor. Çocuk alınmıyor. Bu sıradışı gösteri İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca için ayrı ayrı hazırlanmış.

Turizmi, pasif bir şekilde koltukta geriye yaslanıp, turist gelsin, ne bulursa görsün, para bırakıp gitsin sanma dönemi çoktan bitti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics