e-toplum 01 OCAK 2012 / 14:11

Sabit diskte soru işaretlerine TÜBİDER yanıtı

Sabit disk üretiminin yüzde 45’inin gerçekleştiği Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından sabit sürücü fiyatlarında yükseliş sonucu üretici, ithalatçı, satıcı ve tüketici garanti ve servis hizmetlerinde yaşanan sıkıntılar ışığında TÜBİDER dikkat edilmesi gereken konuları kamuoyu ile paylaştı. Bu çerçevede; ithalatçı şirketler ve diğer bilişim şirketleri arasında haksız rekabetin engellenmesi, bilişim piyasasında regülasyonun sağlanması ve tüketicinin yanıltılmasını engellemek amacı ile TÜBİDER Piyasa Gözetim Komisyonu olarak bilişim sektöründe dikkat edilmesi gereken unsurları sıraladı.
Buna göre; arızaya gönderilen sabit sürücülerin iade faturası istenmesi ve yeni fiyattan yenisinin alınmasının zorlanması etik ve hukuki açıdan hatalı olarak gösterildi. Garanti vermenin üretici ve ithalatçının sorumluluğu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu olayda sabit sürücü ithalatçısı şirketin sorumlu olduğu vurgulandı ve “Tüketicinin seçimlik haklarından biri olan değişim talebini ithalatçı, dağıtıcı ve satıcı reddetme hakkına sahip değildir” denildi.
İkinci olarak; “Samsung’un Seagate tarafından satın alınması nedeniyle yaşanan sorunlarda ilk muhatap ithalatçı şirkettir. Garanti hizmetleri yükümlülüğü öncelikli olarak Samsung marka bu sabit diskleri ithal eden şirketlerindir. 4077 numaralı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirtildiği gibi, bu özel durumda Samsung’u satın alan Seagate şirketi ithalatçılarının ticari faaliyetini sona erdiren şirketin de dahil olmak üzere tüm Samsung sabit disklerin servis ve garanti hizmetlerini vermeleri zorunluluğu vardır” diye belirtildi.
Açıklamada son olarak, sabit disklerde garanti süresinin minimum 2 yıl olduğuna dikkat çekilirken, “Garanti vermek üretici ve ithalatçının sorumluluğunda olup, hiçbir koşulda hukuki süresinin altına düşürülemez” denildi.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics