e-toplum 18 MAYIS 2015 / 09:16

Sağlıkta robot dönemi başlıyor

Sağlık ve bilişim dünyasını buluşturan Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi’15 8-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sektörün gündemini ve geleceğini belirleyen zirvede, sağlık bilişimi alanında dünyadaki yeni gelişmeler, sağlık ve bilişim sektörü profesyonelleri ile paylaşıldı.

Sağlıkta robot devrimi de zirveye damgasını vurdu. Dijital Hastane Platformu’nun ünlü konuğu, Memorial Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, hasta ile doktorun ülkelerarası iletişimini sağlayan hasta vizit robotu ilk kez denedi. “Yeni teknolojilerin önemli bir bölümünü oluşturan robotlar sayesinde artık doktor, iyi olacak hastanın ayağına gelecek” diyen Prof. Dr. Sönmez, hasta ile doktor arasındaki sürekli iletişim kurabilen, hastanın durumunu anlık takibini sağlayan ve doktora hassas teşhis ayrıcalığı sunabilen teknolojilerin, gelecekte sağlık sektöründe çok önemli bir yer tutacağını söyledi.

Sağlık Bilişim Zirvesi, uluslararası alanda Teradata Endüstri Pazarlama Direktörü David Wiggin, Collage London Üniversitesi Sağlık İnformatiği Enstitüsü’nden Dr. Paul Taylor, İngiltere Bart Healths Kliniği Klinik Enformasyon Yöneticileri Dr. Charles Gutteridge ve Naim Kadoğlu gibi uluslararası isimleri de buluşturdu.

Dünyadaki tek dijital hastane platformu yeniden zirvede…

Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi’15 kapsamında sağlık ve bilişim sektörünün ortak çalışması olarak hayata geçirilen yeni projeler, dünyadaki bu alandaki en son uygulamalar, sektörün geleceği ve özellikle ‘’Dijital Hastane’’ projesi gibi konularda sektörün kanaat önderlerinin görüşlerinin paylaşıldığı çok önemli panel ve konferanslar da gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında dünyanın ilk ve tek Dijital Hastane Platformu da kapılarını yeniden dünyaya açtı. Sağlık bilişimi alanında yeni gelişmeleri ve son teknolojileri tek bir çatı altında toplayan, 1000 m2’lik alanda gerçek zamanlı çalışan bir hastane kompleksi olan Dijital Hastane Platformu’nda özellikle geleceğin hastanelerinde kullanılacak robot teknolojileri tanıtıldı.

Sağlık ve bilişim dünyasını buluşturan Sağlık Bilişim Zirvesi’15 kapsamında, bu üçüncüsü düzenlenen “Altın Steteskop Ödülleri” de sahiplerini buldu.

İnsan eli yerine robotla sağlık hizmeti

Sağlık Bilişim Zirvesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştiren Sağlık Bilişim Derneği’nin Başkanı Yasin Keleş, Türkiye’de artık sağlık sektörünün dönüşüme tabi olduğunu ve tüm hizmetlerin dijital bir yapılanma ile sağlanacağını söyledi. Keleş, “Sağlık sektörü dönüşüyor. İnsan eli ile verilen sağlık hizmetler yerini, dijital teknolojiler ve robotlara bırakıyor. Şu anda 200-300 yatak kapasitesi ile hizmet veren hastaneler, yakın bir zamanda kurulan büyükşehir hastaneleri 5 bin yatak kapasitesine ulaşacak. Günlük poliklinik sayısı da 50-60 bin olacak. Bu durumda hastanecilik hizmetlerinin insan gücü ile verilmesi neredeyse imkansız hale gelecek. İnsan eli ile mümkün olmayan hizmetler; kontrol, takip ve monitörize eden teknik cihazlarla yapılacak” dedi.

Sağlıkta robot devrimi

Dijital hastane anlayışı ile birlikte sağlıkta robot devriminin de başlayacağını vurgulayan Keleş, “Robotlar hastayı karşılayacak, ona refakat edecek. Robotların yardımı ile doktor ve hasta da zaman tasarrufu sağlayacak. Günlük 50-60 bin poliklinik kapasitesi olacak bu hastanelerde yönlendirmeler dijital olarak yapılacak. Hastanın, hastaneye girdiği anda bilgileri tanımlanıp randevu durumları takip edilerek, gerektiğinde hastanın zaman tasarrufu açısından doğru yönlendirilmesi sağlanacak” açıklaması yaptı.

Hastaların muayene işlemleri sırasında doktorun hasta bilgilerini kaydederek oluşturduğu anemnez raporunun da artık tarihe karışacağını anlatan Keleş, zaman tasarrufu sağlayan ve hastanın bilgilerini anında kaydederek doktorun karar verme sürecini kısaltan dijital gözlük teknolojileri hakkında şu bilgileri verdi: “Hasta doktoru ile göz teması kurduğunda, hastanın şikayetleri ile birlikte genel durumu da gözlük tarafından kaydedilip yazıya dökülecek ve anemnez halini alacak. Aynı zamanda acil servise getirilen bir hastanın genel durum değerlendirilmesi ve hasta için gerekli tüm donanımın sağlanması için ön bilgilerin oluşturulması yine bu gözlükler ile mümkün olacak. Yani hasta ambulanstan indirilip acil servise alınırken, doktor onu görmüş ve değerlendirmiş, hasta için gerekli olan tetkik ve işlemler için ön hazırlığı yapmış olacak.”

Sağlık Bilişim Akademisi

Dijital teknolojilerin kullanımı ile gerekli insan kaynağı konusunda dünyada bir ilki gerçekleştirerek, 7 üniversiteden oluşan Sağlık Bilişim Akademisi’ni kurduklarını dile getiren Yasin Keleş, çalışma hakkında şunları söyledi: “Dijital teknolojiler ne kadar artarsa, bunun kullanımı için de o kadar insan kaynağı gereklidir. Biz bu düşünceden yola çıkarak Türkiye’de önemli bir eksiği gidermek ve bu alanda eğitim çalışmaları başlatmak harekete geçtik. 7 üniversitenin de desteği ile ARGE çalışmaları yaparak sektöre katkı sağlamak adına eğitimli kişiler yetiştireceğiz. 2015 yılında altyapısı tamamlanacak ve dünyada bir ilk olacak.”

 
ETİKETLER : 1022