e-toplum 07 MAYIS 2018 / 13:06

Sahneye hologram çıkacak

ABBA, 400 milyon albüm satıp 1982’de dağıldıktan sonra 1986’da ve sonra tek bir sefer 2016’da Stockholm’de çıktı. Bu sonbaharda ise televizyonda “sahneye” çıkacaklar. Ama hologram olarak!

ABBA dörtlüsünün 1979’daki bütün vücut ve dudak hareketleri, avatarlarına yerleştirilecek. ABBA-severlerin, onları hatırladığı yaşlarda donmuş kalacaklar. TV şovundan sonra ABBAtarlar (!) turneye de çıkacak. Yeni “konser” nedeniyle, ABBA’nın iki kadın sanatçısı iki de yeni şarkı seslendirdi.

ABBA-mania sinemada da sürecek: 2008’de Meryl Streep, Amanda Seyfried, Colin Firth, Pierce Brosnan’lı “Mamma Mia”nın devamı “Mamma Mia, yeniden!” adıyla çekilecek. Film büyük sükse yapmıştı. Dünya çapında hasılatı 600 milyon doları bulmuştu. Filmin çekildiği Kuzey Yunanistan adaları sessiz sakin Skopelos ve Skiathos, turizm yıldızları olmuştu. Yeni filme, ABBA’nın iki erkek sanatçısı Benny Andersson ve Björn Ulvaeus yapımcı olarak katılacaklar.

ABBA müzikali “Mamma Mia” ise 1999’da Londra’da müzikal olarak dünyaya geldiğinden beri hala sahneleniyor. NewYork’ta 15 yıl sahnelendi. 22 dile çevrildi. Türkiye dahil 60 ülkede seyredildi. 2 milyar dolar hasılat sağladı.

Bir başka hasılat, Stockholm’ün “eğlence adası” olarak tanınan Djurgarden’de açılan “Mamma Mia! The Party” adlı tavernadan gelecek. Adam başına 150 Euro fiks menülü bu “epey” pahalı taverna, filmin geçtiği Yunan adaları dekorunda ve havasında. ABBA Müzesi de zaten bu adada.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics