e-toplum 22 NİSAN 2013 / 08:05

Sanat nano oldu

Sayısallık, sanata girdikten sonra sanatın tanımı değişti mecburen. Çünkü, sanatçının “bitmiş” eserini değil, “halen sürmekte olan” eserini görüyorduk. Acaba eser, ne zaman ve hangi koşullarda son biçimini alacaktı? Ya da alacak mıydı? Belki de böyle bir soru, artık 21. yüzyılda çağdaş sanat için “yanlış” bir soru?
ABD’de Malzeme Bilimi Araştırma Derneği (Materials Science Society) tarafından örgütlenen bir yarışmada derece alan “nano” sanat eserleri, insanlığın şimdiye kadar görmediği türden. Zaten bunlar “görülmüyor.”  Sadece resimleri çekiliyor. Fotoğraf aracılığıyla görüyoruz.
Soldaki eser Singapur’da Nanyang Teknik Üniversitesi’nden Mulmudi Hemant Kumar adlı doktora öğrencisinin... Üzerine çinko damlatılmış kalay oksit. Güneş paneli üretiminde kullanılan bir malzeme.
Sağdaki eser, University of California/Los Angeles’ten Yue Wang’e ait. Nano incelikte tetraanilin levhaları. Sağ uçtaki mor “çiçek”teki renk yapay. Bu malzeme, süper duyarga üretiminde elektrik iletmeye yarıyor.
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN