e-toplum 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Sanat pistte uçtu

BMW her yıl bir otomobilini marka bir modern sanatçıya “boyasın” diye verir. 1975’te başlattıkları bir gelenek bu. Sanatçının “boyadığı” araba, o yılın Le Mans otomobil yarışına katılır. Bu, 1923’ten beri her yıl Paris’in güney batısında Sarthe yakınlarında 24 saat aralıksız yapılan dayanıklılık yarışı...
Bu yılki otomobili Amerikalı sanatçı Jeff Koons “yaptı.” Andy Warhol, Roy Lichtenstein, David Hockney gibi çağdaş modern sanatçılar sıralarını savmıştı. Bu yılki, evvelkilere bakışla en cazgır boyama oldu galiba? BMW, ortaya çıkan sanat eserine “Sanat arabası” (Art car) diyor. BMW meraklılarına bilgi: M3 GT2.
• BMW açısından, modern sanata katkı.
• Sanatçıya, spor ve ataklıkla eşdeş bir konuda kendini gösterme fırsatı.
• BMW’nin, bunu tam Le Mans öncesinde bütün spor, magazin, aktüalite camiasına gösterme fırsatı. Diğer markalara fark atma fırsatı.
• Sanat arabasının ölçeğe uygun modellerini yaparak hediyelik eşya olarak satma fırsatı.
• Otomobillerin kendilerini tura çıkartarak sergileme fırsatı (En son 2009’da Los Angeles ve New York sergileri).
• Münih’teki müzesine her yıl bir sanat eseri ekleme fırsatı.
12-13 Haziran’daki 24 saatlik Le Mans’ı Audi kazandı. BMW 19. oldu.
ETİKETLER : Sayı:776
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN