e-toplum 04 TEMMUZ 2010 / 18:00

Sanata iPad ekranı

LONDRA’daki Tate Britain güzel sanatlar müzesi, sanat tarihinde bir ilki gerçekleştirecek: iPad kullanarak yapılmış resimleri (tabloları?) sergileyecek. Sanatsal yerleştirme (installation) aracı olarak kullanacak.
iPad’deki Melodala uygulamasıyla, sesi renge dönüştürmek, ekranda parmak gezdirerek çizim yapmak mümkün. Meraklılar, müzede bir salondaki iPad’lerle gönüllerince resim yapacak. Ortaya çıkacak “eser” duvara yansıtılacak. Eseri hemen oracıkta renkli baskıyla basıp verecekler. Böylece “sanatçı” hazır kahve almış gibi, elinde hazır resmiyle müzeden ayrılacak. Bunu herkese anlatacak. Resmini gösterecek. Arkadaşları da gidip aynı tecrübeyi yaşamak isteyecek. Tate Britain’in yaratıcı-yenilikçi uygulaması kulaktan kulağa yayılacak.
Müze yönetimi, işe gerçek bir sanat boyutu da eklemek amacıyla ünlü bir İngiliz sanatçıyı da projeye kattı: 72 yaşında, ama ruhu genç İngiliz pop sanat ressamı David Hockney’in –yandaki gibi- iPad’le yaptığı tablolar da sergilenecek.
Bay Hockney, eserlerinde pop sanat öğeleri kadar modern teknolojiyi de cesaretle kullanmasıyla ünlü. Şu sözüyle tartışma yaratmıştı: “Sekreterler BlackBerry, sanatçılar iPhone kullanır.” Beyefendi şimdi de iPad’e terfi etti.
Melodala, birkaç el hareketiyle ekranda çizimler yaratıyor. Düzgün çizgi çizemeyen biri dahi bununla “resim” (?) yapabilir hale geliyor. Eh, mimarlardan tasarımcılara yaratıcı meslek dallarında bilgisayar kullanılırken, güzel sanatlar neden eksik kalsın?
Sayısal sanat diye bir şey var artık.
ETİKETLER : Sayı:778

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN