e-toplum 09 MAYIS 2010 / 18:00

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı KOBİ’lere desteğini artırıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı son dönemde KOBİ’lere ilişkin çalışmalarını artırıyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı son dönemde KOBİ’lere ilişkin çalışmalarını artırıyor. KOBİ’lerin başarı çıtasının yükseltilmesini, rekabet edebilirliğinin ve teknoloji kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar konusunda bakanlıktan açıklamalar geliyor.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Mayıs ayında KOSGEB İcra Komitesini toplayacaklarını ve yeni döneme yönelik destek paketlerini içeren yönetmeliği çıkartacaklarını ifade etti. Ergün açıklamasında “Yeni dönemde KOSGEB destek paketimizin ağırlık merkezini, KOBİ’lerin yönetim kabiliyetlerinin güçlendirilmesi oluşturacak” dedi. Ergün, KOBİ’lerin uluslararası ve ulusal nitelikte fuarlara katılımlarının destekleneceğini belirterek nitelikli eleman ihtiyacının da artırılması gerektiğini ifade etti. Ergün açıklamasında şu noktalara değindi: “Çünkü KOBİ’leri kuran müteşebbislerin büyük bir bölümü, mühendis, yüksek okul mezunu, işletmeci kişiler değil. Anadolu’da sanayide yetişmiş veya piyasada yetişmiş bir insan, işletme kurmuş, girişimci olmuş. Bu yönüyle bile tek başına takdir edilmeye değer. Ama onun nitelikli elemana ihtiyacı var. Muhasebeci, işletme mühendisi, bilgisayar elemanı çalıştırması, internet ortamından anlayan nitelikli eleman çalıştırması icap ediyor. Ama bu konuda kaygıları var. Önce bu konudaki kaygılarını gidermek lazım. Sonra cesaretlendirmek için, mesela 1 yıl süreyle nitelikli eleman çalıştırması için bu elemanın ücretinin yüzde 60-70’ini bizim tarafımızdan karşılanacağı destekler sunacağız. Bunları kısmen yaptık, bu dönemde biraz daha yoğunlaştıracağız.

SanayiAr-Ge faaliyetlerine destek

Bakan Ergün, birleşmek, ortak atölye kurmak, inovatif ürünler gerçekleştirmek isteyen KOBİ’lerin Ar-Ge faaliyetlerini destekleyen paketler de ortaya koyacaklarını belirterek, “Onları üniversitelerle buluşturan, laboratuvarlarda birtakım testleri yapmalarına olanak veren çalışmaları daha çok yoğunlaştıracağız. Böylece KOBİ’lerimizin niteliği artmış olacak’’ dedi. Bakan Ergün son olarak TOBB ETÜ’de düzenlenen ABİGEM Uluslararası KOBİ Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Türkiye’nin üretim yapısında ileri teknoloji ürünlerin payını artırırsak, işbirliği, ortaklık ve kümelenme çalışmalarına ağırlık verirsek, markalaşma ve tasarım alanlarında daha ileri bir seviyeyi yakalarsak, ihracatta daha agresif olursak, güven ve istikrarı korumaya devam edersek, bu hedefe ulaşacağız. Bunlar başarılırsa, KOBİ’lerin gelişmesi, güçlenmesi ve küresel rekabet güçlerini artırmaları mümkün olacak” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics