e-toplum 14 TEMMUZ 2014 / 08:03

Sanayinin dinamizmi vizyoner tasarımlarla birleşecek

Türk Tasarım Danışma Konseyi, 10. toplantısını 4 Temmuz günü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık başkanlığında Ankara’da gerçekleştirdi. Bakan Işık toplantının açılış konuşmasında, tasarımı, ülkemiz sanayisinin ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet gücüne doğrudan etki edecek ve artı değer sağlayacak çok önemli bir araç olarak gördüğünü vurguladı ve tasarımlarımızın gücünü, algısını, niteliğini geliştirmek istediklerini söyledi. Işık, “Sanayimizin dinamizmini, tasarımcılarımızın vizyoner yaklaşımlarıyla, tasarımlarımızın farklılaştırıcı ve dönüştürücü etkileriyle birleştirmek istiyoruz” dedi.

Kılavuz; Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı
Tasarım Konseyi olarak son derece önemli hedeflerle yola çıktıklarını belirten Işık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu hedeflere ulaşmak için önümüzde çok önemli bir kılavuz belgemiz var. Konseyin en önemli çalışması olan Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planını; kamu, özel sektör ve STK temsilcilerinin yanı sıra, tasarım alanında çalışmalar yürüten akademisyenlerimizin katkılarıyla hazırladık. Tasarımların korunmasına ilişkin düzenlemeleri içeren Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı da yakın bir zamanda yasalaştırılacak. Tasarımcılığın bir meslek statüsü olarak tanımlanması için gerekli çalışmaları yapmak istiyoruz; strateji belgesi çerçevesinde tasarım faaliyetlerinin vergi mevzuatında istisna ve muafiyetler kapsamında yer alması için çalışıyoruz.”
Toplantıda Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Habip Asan da Türkiye’nin endüstriyel tasarımdaki konumunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi ve tasarım alanında verilen desteklerden söz ederek konunun ülkemiz gündeminde ön plana çıkarılması, toplumda farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen etkinliklerden örnekler verdi.
ETİKETLER : Sayı:980

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics