e-toplum 27 EKİM 2014 / 11:37

Savunma sanayi dünya devlerine tanıtıldı

14-16 Ekim tarihinde düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri 2014 (ICDDA) 34 ülkeden 270 firmayı Ankara’da buluşturdu.


Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın himayeleri, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nin (OSSA) ev sahipliğinde düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nde; yerli savunma sanayinin kabiliyetleri dünya devlerine tanıtıldı. Açılış konuşmasında OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in KOBİ’leriyle katma değeri yüksek ürünler üretmeye çalışan bir bölge olduğunu söyledi. Aydın, OSSA kümelenmesinin hem Ankara hem de Türkiye için öneminin altını çizdi.

En fazla Ar-Ge’yi savunma sanayi yapıyor

Ankara Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’nın beşeri anlamda zengin ve güçlü bir il olduğunu vurgulayarak kurulacak Havacılık ve Uzay Organize Sanayi Bölgesi için yurt içi ve yurt dışı yatırımları beklediklerini dile getirdi. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, savunma sanayinin bugün Türkiye'nin beyin ve üretim gücünü seferber eden yapıya dönüştüğünü söyleyerek "5 milyar doları aşan üretim gücüyle 1,5 milyar dolara yakın ihracat kapasitesine ulaşmış, yıllık yaklaşık 1 milyar dolar civarında ürün ve teknoloji geliştirme harcamasıyla Türkiye'nin en fazla Ar-Ge ve teknoloji yatırımı yapan sektörü olmuştur" açıklamasını yaptı. Demir, savunma sanayi faaliyetlerinin, ülke sanayi ve teknoloji tabanıyla bütünleşme yolunda önemli mesafeler kat ettiğine dikkat çekerek binden fazla KOBİ ve şirketin savunma sanayinde küresel seviyede üretim yapabilir hale geldiğini aktardı. Toplantının onur ülkesi olan Fransa ile daha geniş iş birliği beklentileri bulunduğunu söyleyen Demir, "Sivil ve askeri alanda  'Fransız şirketleriyle çalışmak zordur' algısını değiştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Sanayi gezisi düzenlendi

Organizasyonun açılış gününde ‘Türkiye’de Endüstri Katılımı ve Offset Panoraması’ ile ‘Türkiye’de Uluslararası İş birliği Tecrübesi ve Tedarik Zinciri’ konulu konferanslar gerçekleştirildi. Davetli ve katılımcılar, 2. ve 3. günlerde ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı yakaladılar. Orijinal ekipman üreticilerinin satın alma süreçleri ve tedarik zinciri politikaları üzerine atölyelerin de düzenlendiği ICDDA’14’ün son gününde isteyen katılımcılar sanayi gezisine katıldı.

 
ETİKETLER : 993

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN