e-toplum 18 NİSAN 2010 / 18:00

Sayısal miras

Yeni Delhili işadamı Roshan Lal (gerçek ismi değil) e-postalarını ve bütün “sayısal varlığı”nı oğullarına bırakmak üzere vasiyetname düzenletti. Ölümünden sonra şifreleri, e-postaları, sayısal ne kadar adresi varsa hepsi, indirdiği müzikleri, videoları, fotoğrafları ve yazmakta olduğu otobiyografisi oğullarına miras kalacak.
Lal, geçen ay konuyu bilişim hukukuyla meşgul bir avukatla konuşmuş. Vasiyetnameyi hem sayısal hem de klasik yöntemle – kağıt olarak hazırlamışlar. Hindistan’daki uygulamaya göre, kişinin ölümünden sonra, mirasçıları şifresine ulaşamıyor. Yaşarken şifreyi başkasına miras bırakmanın yasal bir yanı yoksa da avukat bey, “Bu da bir vasiyetname”  demiş.
Ölen kişinin sayısal mirasına “ne olacağı” konusu hala karışık. Küresel bir uygulama biçimi henüz yok.
l Yahoo: Ölüm üzerine e-posta hesabını kapatır. Şifreyi siler. (İstisnası var)
l Hotmail: 120 gün süreyle hareket olmazsa postayı siler. Ölüm üzerine şifreyi kimseye kullandırmaz.
l Facebook: Ölenin adresinde profil ve aramayı dondurur. Oraya sadece arkadaşları ve akrabaları “duygu ve düşüncelerini” yazabilir. (Bu uygulamanın çok tuhaf örnekleri gün geçtikçe artıyor.)
l Gmail: Hesabı ne yapacağına dair mahkeme kararı ister. Buna göre, ölenin yakınları e-postaları açabilir.
l eBay: Para-pulla en ilgili site burası. Henüz sonuçlanmamış alışveriş veya ödemeler olabilir. Ölümden sonra şifreyi başkasına kullandırmaz.
ETİKETLER : Sayı:767

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN