e-toplum 02 ARALIK 2013 / 08:03

SAYP’a FNSS, Havelsan ve Milsoft da katıldı

Savunma sanayi şirketlerinde çalışan ve ODTÜ’de lisansüstü eğitim gören öğrencilere yönelik olarak geliştirilen SAYP’ın ikinci Mutabakat Metni, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde 25 Kasım’da imzalandı. Geçtiğimiz aylarda Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde güdümlü projeler olarak yapılandırılması amacıyla ‘Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) başlatılmıştı. Bu kapsamda, SSM, ODTÜ; Aselsan, Roketsan ve TAI arasında ilk SAYP Mutabakat Metni 4 Ekim 2011 tarihinde imzalanmıştı. 25 Kasım tarihinde imzalanan ikinci Mutabakat Metni ile FNSS, Havelsan ve Milsoft da SAYP kapsamına dahil oldu.

Sıra diğer üniversitelere geldi
ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, savunma sanayi için araştırmacı yetiştirmede önemli bir noktaya eriştiklerini kaydederek SAYP’ın bu modellerden bir tanesi olduğunu söyledi. Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar da, savunma sanayi projelerinde çok üst düzey beyin gücüne ihtiyaç duyduklarını belirterek bunun nedenini ise giderek çıtası yükselen projelere imza atmak olarak değerlendirdi. Bayar, diğer üniversitelerin de programa katılmasını istediklerini ifade etti.
SAYP kapsamında 2013 yılı Kasım ayı itibarıyla, toplam bütçesi 2.500.000 TL’yi aşkın olan 11 proje hayata geçirildi ve 15 araştırmacı yetiştirilmesi amaçlanıyor.
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics