e-toplum 29 TEMMUZ 2012 / 11:30

Seçmen kütüğü Facebook

ABD’nin sol üst köşesindeki Washington eyaleti, 2012 Seçimi için Facebook’u seçmen kütüğü olarak kullanmayı kabul eden ilk eyalet oldu.
Facebook, bu uygulamasında, seçmenin adı ve doğum tarihinden başka bir bilgi istemeyecek.  Eyaletin seçmen kütüğü veri tabanına  ulaşamayacak.
Seçime doğru, bütün eyalet yönetimlerinde aynı sorun: Ne yapsak da gençlere oy verdirsek?
Washington ne de olsa Microsoft  (ve Boeing’in) şehri olduğu için  Facebook uygulamasını Microsoft geliştirdi.
Bu şekilde, gençler  kayıt yaptırabilir diye umuyorlar. Daha önceki seçimlerde de gençleri seçime cezbetmek için pop kültür öğelerinden medet umulmuştu.
2009 Avrupa Parlamentosu seçimine  daha çok sayıda genç seçmen lütfen katılsın diye MTV yardıma çağrıldı. Çünkü 2004 seçiminde 18-24 yaş grubunda oy verme oranı yüzde 40’ta kalmıştı. Zaten tüm AB ülkelerinde seçime katılma oranı yüzde 47.63 olmuştu. Bu, parlamento seçimlerinin başladığı 1979’dan beri en düşük orandı. Haziran 2009 seçiminde oran daha da düşer mi diye kaygılanan yetkililer, çareyi MTV ile ortaklıkta aradılar.
2004’te de İngiltere Seçim Kurulu da, yerel seçimlere gençlerin ilgisini artırmak için MTV’yle anlaşmıştı. MTV, 14-24 yaş grubunu hedef alan “Oy vermek önemlidir, çünkü...” konulu bir yarışma açtı. Kazananın “eseri”ni MTV yayınladı. Ödüller, tam gençlere layıktı: MTV’de çalışma fırsatı veya laptoplar...
Hey gidi günler hey!.. Ödül olarak laptop... Gençlere ulaşmak için MTV... Bu da bir başka arkeolojik alan çalışması işte. Bugün ödül, olsa olsa ileri düzey bir tablet veya akıllı bir başka cihaz olur. Ve zaten MTV’yi hatırlayan da yok galiba?
ETİKETLER : Sayı:882

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics