e-toplum 31 AĞUSTOS 2015 / 00:49

Seçmenin nabzı seçim infografiğinde!

Mantis Yazılım, genel seçimlerle ilgili olarak milyonlarca mesajı büyük veri işleme teknikleri kullanarak analiz etti ve sonuçları infografik olarak BThaber ile paylaştı.

 

Ülkeyi uzun süre meşgul eden genel seçimlerin ardından yeni bir hükümet kurulamayınca, Türkiye gündemine yeniden ‘seçim’ konusu girdi. Genel seçim sürecinde www.anliksecim.com  adresinden siyasal kampanyalar ve liderlerin sosyal medyadaki etkilerini canlı olarak aktaran Mantis Yazılım, genel seçimlerle ilgili olarak milyonlarca mesajı büyük veri işleme teknikleri kullanarak analiz etti ve sonuçları infografik olarak değerlendirdi.  Sosyal Göz (www.sosyalgoz.com) altyapısı kullanılarak elde edilen seçim infografiği, yeni seçimlerin yaklaştığı bu günlerde sosyal medyadaki seçmenin nabzını daha iyi anlayabilmek adına, oldukça dikkat çekici sonuçlar içeriyor.

Sosyal Göz ile hedef kitleyle doğrudan iletişime geçiliyor

Mantis Yazılım Genel Müdürü Dr. Güven Köse, analizlerin 12 Mayıs – 12 Haziran aralığında gerçekleştirildiğini kaydederek şu bilgileri verdi: “Hem partilerin hem de parti genel başkanlarının en çok kullandıkları sosyal medya aracı Twitter olurken, en çok tweet atan lider Ahmet Davutoğlu, takipçi sayısını en fazla arttıran ve mesajları en çok RT edilen lider ise Selahattin Demirtaş oldu. Genel seçim sürecinde Ahmet Davutoğlu 3.3 saatte bir tweet atarken, Kılıçdaroğlu 8.3, Bahçeli 16.7 ve Demirtaş 33.3 saatte bir tweet attı. HDP, Twitter’da en fazla konuşulan, AKP ise en fazla RT edilen parti olurken, takipçi sayısını en fazla arttıran parti HDP oldu. Seçim günü partilerin sosyal medyada konuşulma oranı ise AKP’nin yüzde 38, HDP’nin yüzde 34, CHP’nin yüzde 18 ve MHP’nin ise yüzde 10 olarak tespit edildi.” Köse, bu tür analiz çalışmalarına önümüzdeki süreçte devam edeceklerinin altını çizip Sosyal Göz üzerinde geliştirme ve iyileştirme çalışmalarının da aralıksız olarak devam ettiklerini belirterek “Özellikte anliksecim.com çalışmasından sonra sağlık, e-Ticaret, pazarlama ve reklam sektörlerinden benzer içerikte portallar oluşturulması için çok sayıda talep geldi. Sosyal medya ve haber, sözlük, forum, blok gibi internet kaynakları üzerindeki önemli içeriklerin anlık ve tek bir pencereden sunulduğu bu portallar ile, markalar ya da şirketler rakiplerini ve kendi durumlarını canlı olarak takip edebiliyor. Son dönemde Sosyal Göz üzerindeki çalışmalarımızda; reklam verenlerin hedef kitle analizleri üzerinde yoğunlaştık. Bu sayede marka ya da firma için sosyal medya üzerindeki hedef gruplar belirlenebiliyor ve Sosyal Göz üzerinden bu kitle ile doğrudan iletişime geçilebiliyor” açıklamasını yaptı. Köse, Sosyal Göz kullanılarak ülkemizde yoğun olarak kullanılan Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube gibi mecralarda paylaşılan görseller üzerinde gerçekleştirilen analizlerle kampanyaların sosyal medyadaki yansımalarının çok daha etkili bir biçimde ortaya konulabildiğini ve görselleri paylaşan kullanıcıların ayrıntılı analizlerinin gerçekleştirilebildiğini belirtti. Sosyal medya analizi ve sosyal medya yönetimini tek bir yazılımla etkili bir biçimde gerçekleştirmeyi hedefleyen Sosyal Göz ekibi ses getirecek yeni özellikler için yoğun olarak çalışmaya devam ediyor.

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics