e-toplum 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Sektör dernekleri federasyon çatısı altında

Bilişim sektörünün meslek örgütleri güçlerini birleştirmek amacıyla bir federasyon altında toplanıyor.

Bilişim sektörünün meslek örgütleri güçlerini birleştirmek, seslerini ortaklaştırmak ve etkinliklerini artırmak amacıyla bir federasyon altında birleşiyor. Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu’nun (TÜBİFED) çatısı altında bulunan derneklerin binden fazla üyesi bulunuyor. Bu şirketlerden 600 tanesi ise TÜBİDER üyesi, diğerleri ise federasyonun diğer kurucuları olan Adana Bilişimci İşadamları Derneği, Bilişim İşadamları Sektör Derneği, Gaziantep Bilişimci İşadamları Derneği, Konya Bilişim Derneği ve Sakarya Bilişim Sektörü Derneği’nin üyelerinden oluşuyor. Ayrıca bu derneklerin farklı illerde şubeleri ve ofisleri de olduğundan TÜBİFED, 26 ilde faaliyet gösteren bilişim şirketlerini çatısı altında bulundurmuş oluyor.
Sektörün geleceği için daha güçlü bir örgütlenmeye ihtiyaç duyulduğunun ve federasyonun da bu konuda çalışmalar yaptığını belirten TÜBİFED Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Arseven, bilişim STK’ları arasındaki sinerjinin oluşturulması ve Türkiye bilişim sektörünün gelişimi yönünde önemli projeler üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Bilişim sektörünün gelişimi açısından kanalın önemli bir rol üstlendiğini fakat kanalda yer alan şirketlerin geliştirilmesi ve kanal yapısının katma değerli ürün ve hizmet sunumu yönünde dönüşümünün sağlanmasının gerektiğini vurgulayan Arseven’in verdiği bilgilere göre, federasyon bu dönemde şu başlıklar altında çalışmalarını sürdürüyor.
Mesleki yeterlilik standartlarının belirlenmesi ve uygulanması konusunda ticaret odaları ile de birlikte çalışan TÜBİFED, bilişim konusunda şu ana kadar 19 alan tanımlamasını gerçekleştirdi.
Bilişim piyasasının gözetimi çalışması ile sektöre çeşitli kanallardan sunulan ürünlerin üzerinde gerçek değerlerinin yer alması ve tüketicilerin yanıltılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Bilişim ile ilgili meslekleri yapabilme ve bu mesleklerle ilgili işletme açılabilmesi için etkin ve tarafsız kural ve düzenlemelerin oluşturulması ve hayata geçirilmesi.
TÜBİFED’in bilişimin stratejik bir sektör olması için çalışmayı bir diğer öncelikli hedefi olarak gördüğünü kaydeden Rüştü Arseven, sektörde yer alan diğer STK’lar ile de çok yakın çalıştıklarını kaydetti. Arseven, tüm şirketleri ve STK’ları federasyon çatısı altında toplanmaya ve güçlerini birleştirmeye de çağırdı.
ETİKETLER : Sayı:786

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics