e-toplum 18 NİSAN 2010 / 18:00

Sektörden birlik mesajı çıktı

Logo Yazılım’ın yurtdışı çalışmaları ve özellikle İran’da gerçekleştirdiği Nafis Holding işbirliği konusunda bilgilendirme yapılan toplantıda, Bakan Yıldırım ile STK yetkilileri ile bilgi alışverişinde bulundu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, şirketin yurtdışı çalışmaları ve İranlı teknoloji şirketi Nafis Holding ile gerçekleştirdikleri işbirliği hakkında bilgi verdi. BTK Başkanı Tayfun Acarer liderliğinde Türk şirketleri olarak İran’a yaptıkları ziyaret hakkında bilgi veren Tekbulut, bu ziyaret kapsamında Nafis Holding’le işbirliğine adım attıklarını kaydetti. Şirketlerin farklı ülke pazarlarına açılmasında devletin rolüne dikkat
çeken Tekbulut, “Devletimizin aracılığıyla başka bir ülkeye gittiğimiz zaman, burada kapılar daha fazla açılıyor. Buralarda yaptığımız her çalışmada şirketimizi tanıtmaktan öte, ülkemizi tanıtıyoruz. Türkiye’nin teknoloji imajı yok malesef. Türkiye bu konuda tanıtım yapmalı” dedi. Tekbulut, devletin bu noktada pazar yapıcı bir rolünün önemini vurguladı. Bu kapsamda ortak güç yaratılmasının altını çizdi. Yazılım sektöründe insan kaynağının yerine değinen Tekbulut, “Yazılım sektöründe maliyetin yüzde 90’ını İK oluşturuyor. Yazılım elemanı açığımız var” dedi. Tekbulut Türkiye’ye beyin göçünün sağlanması gerektiğini vurguladı.

Sektorden1Bakan Yıldırım: “Bu hedefleri ancak sizlerle gerçekleştirebiliriz”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sektör temsilcilerine yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İşiniz kolay değil çünkü görünmeyen birşeyi satıyorsunuz. Ama öte yandan dünya öyle bir yana gidiyor ki BT’den kaçış yok. BT çözümleri yapılan iş ne olursa olsun ciddi bir verimlilik sağlıyor. Dolayısıyla bu artık sektörel bir konu olmaktan çıktı. Bütün yaşam alanlarını bütün ekonomik ve sosyal faaliyetleri ilgilendiren bir konu oldu. Hükümet olarak bilgi toplumu hedeflerimiz var. Bu hedefleri ancak sizlerle gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu. 2023 vizyonu hedeflerine ve bilgi toplumu dönüşümüne dikkat çeken Bakan Yıldırım, “BT alanında yurtiçinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların yanı sıra ülkemizin dış dünyada hak ettiği yeri alması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Devletin pazar yapıcı rol üstlenmesi konusuna katıldığını belirten Yıldırım, “Türkiye’nin bilgi toplumu vizyonu, sektörün  hedefini de ortaya koyuyor. Bunu kamu tek başına yapamaz; sektör oyuncularıyla birlikte gerçekleştireceğiz” dedi. Binali Yıldırım, katma değer oluşturulması gerekliliğine işaret etti. YASAD Başkanı Şerif Beykoz ise sektörün birlikte hareket etmesi gerekliliğine işaret etti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics