e-toplum 12 AĞUSTOS 2012 / 14:55

Sektörel önderlikle hayat bulan ‘ilk’ler

Kiler Perakende Grubu Bilgi İşlem Müdürü Aynur Kalkan: “Birçok alanda ‘ilk’ olduk ve çalışmalarımız sürecek.”

“Sektörde BT uygulamalarında Kiler çok iyi bir yerde. Bunda üst yöneticilerimizin BT’ye önem vermelerinin, güncel uygulamaları yakından etmelerinin payı büyük. Birçok alanda ‘ilk’ olduk ve çalışmalarımız sürecek.”

Kurumsal BT uygulamalarında son yıllarda önemli yeniliklere imza atan Kiler Perakende Grubu, sektöründe birçok ‘ilk’i de hayata geçirmiş. Kiler Perakende Grubu Bilgi İşlem Müdürü Aynur Kalkan, sektörde 7/24 devamlılığın önemine işaret ederken, kurdukları yapıların grup şirketlerinde de kullanılabildiğini belirtti. Sektörde BT uygulamaları söz konusu olduğunda, çok iyi bir noktada olduklarını vurgulayan Kalkan, her mağazada kullanılan el terminallerini, akıllı kasa uygulamasını, PosPara Projesi’ni ve Kiler POS çalışmasını da buna örnek gösterdi. Kalkan ile Kiler Perakende Grubu’nun BT yatırımlarını ve projelerini konuştuk:

» Şirkette BT uygulamaları söz konusu olduğunda öne çıkan başlıklar neler oluyor?
Bir şirkette bana göre en önemli başlık ERP’dir. Şirketin lokomotifidir. Biz bu yapımızı Ebils şirketiyle birlikte yönetiyoruz.  Kendi içimizde bu projeyi geliştirdik ve Ebils’i tek bir ERP çatısı altında holding bazında, yani zaman kaybı olmadan perakende, inşaat, gayrimenkul, enerji gibi yapılarımızda da aynı modüller şeklinde kullanıyoruz.
» Kurumsal BT uygulamalarında öncelikleriniz neler?
Bizdeki tüm uygulamalar 7/24 çevrimiçi çalışıyor. Şirkette satış tarafı ve stoklar ayrı yerdeydi. İstanbul ve Ankara’da ayrı ayrı kullandığımız ERP’leri 2007 yılında aynı çatı altında birleştirdik. Sonrasında bu yapıyı holding bütününe dağıttık ve tekilleştirdik. Depo tarafında kullandığımız uygulama da ERP yapımızla bütünleşik halde çevrimiçi olarak çalışıyor.

» Kendinizi sektörünüzde BT uygulamaları başlığında nasıl konumlandırıyorsunuz?
Kiler çok iyi bir yerde. Bunda üst yöneticilerimizin BT’ye önem vermelerinin, güncel uygulamaları çok takip etmelerinin de payı büyük. Örneğin her mağazamızda el terminalleri kullanılıyor, bütün sistem çevrimiçi, bütünleşik olarak çalışıyor. Yöneticilerimizin BT’ye bu kadar önem vermeleri bazen bizleri zorlayabiliyor. Şirkette operasyonel önceliklerimiz var. Üst yönetim de bizi, ‘Bu daha öncelikli’ diyerek yönlendirip hızlandırabiliyor.

» Perakende sektöründe öncelikler nasıl sıralanıyor?
Her uygulamanın çevrimiçi olması çok önemli. Sevkiyatların zamanında gitmesi, siparişlerin zamanında verilmesi bizim için büyük önem taşıyor. Biz istediğimiz kadar masa başında iyi bir şey kurgulayalım, modelleyelim. Sahadaki ekiplerin hayatını kolaylaştırmayacak bir uygulamanın bizde yeri yok. Her iki taraf için de uygulanabilirliğin önemi çok büyük. Çünkü bizim sektörümüz çok hızlı. O hızı burada yönetecek altyapının da çok iyi, çok sağlam olması gerekiyor. Erişilebilir ve kişilerin anlayabileceği sadelikte olması da önemli. Bu sektörde hiç bitmeyen bir hareketlilik var. Perakende sektöründe en önemli hedef ise hizmet kalitesi. Biz, BT uygulamalarının da desteği ile müşterinin tercihinde farkındalık oluşturuyoruz. BT yatırımlarımız sonucunda bu yolda ciddi bir ivme kazandık. Örneğin 2012 yılının ilk çeyreğinde akıllı kasalara geçtik.

» Akıllı kasa uygulamasını kurmak ne kadar sürdü?
Çalışmayı IBM ile birlikte yaptık. Bu, merkeze bağlı bir sistem. Merkezde müşteri segmentine göre istediğimiz kampanyaları yapabiliyoruz. Akıllı kasalara geçişimiz 6 ay sürdü. Bunun üç ayında analiz yaptık, üç ayda da sahaya geçişi düzenledik. Bu projeye bir gıda perakendecisi olarak ilk geçen de biz olduk. Buna ek olarak, IBM tarafında da en kısa sürede bu sisteme biz geçtik. Örneğin geçtiğimiz yıl belli pilot mağazalarımızı seçtik. Bir süredir mağazaya gelmeyen müşterilerimizi geri çağırma kampanyası düzenledik, bu müşterilerimizi mağazaya çağırıp özel indirimlerimizi sunduk. Bu kampanya oldukça başarılı oldu. Bunu, satışın durgun olduğu Mayıs-Haziran döneminde yaptık, bunu bir deneme olarak değerlendirdik ve başarılabildiğini gördük.

» Yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Geçen yılın sonunda sunucularımızı değiştirdik ve sanal sunuculara geçtik. Bunu da IBM ile birlikte yaptık. ERP hariç tüm uygulamalarımızı sanal yapıya aldık ve ERP yapımızı da kısa süre içinde bu yapıya alacağız. Bunun dışında PosPara Projesi’ni yaptık. Bunu da Türkiye’de ilk yapanlardan biriyiz. Visa, IBM ve bankalarla ortak çalıştık ve sonuçta kasalardaki Visa POS’larından para çekme imkanını sunduk. Bu işe perakende sektöründe ilk biz girdik. Ticari olarak bir kaygımız yok. Buna karşılık, çok ciddi müşteri memnuniyetini de sağladık. Çünkü onlara ATM aratmadan, 10 liradan 100 liraya kadar nakit işlem yapma imkanı verdik. Bütün perakendecilerde ödeme noktalarında birden çok POS cihazı bulunur. Biz bunları da kaldırdık. Tek bir POS cihazı getirdik, ‘Kiler POS’ ismiyle bize ait POS cihazlarını kiralamadık, satın aldık. POS cihazının bütün yönetimi bizim elimizde. Bütün bankaları da bu ortak POS’un içine konumlandırdık. En uzun projemiz bu oldu. İki yıl bunun üzerinde çalışma yaptık. Şu anda 8 banka, Kiler POS’un içinde yürüyor. Arkadan diğer bankalar da geliyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) de bu projeye sıcak baktı.

» Kiler’de BT yatırım süreci nasıl işliyor?
İçerdeki bir departmanımızdan da talep gelebiliyor, yönetim kademesinin de talebi olan projeler olabiliyor. BT departmanı olarak bizim de öngördüğümüz projeler oluyor. Böylece sadece müşterilerimizi değil, tedarikçiden çalışanlarımıza, yani iç müşterilerimize kadar herkesin işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

“Yatırımlar hiç bitmeyecek”

Kiler Perakende Grubu Bilgi İşlem Müdürü Aynur Kalkan, kurum vizyonundaki rolünü, “Biz olaya şirket şemsiyesi üzerinden bakıyoruz” sözleri ile tanımladı. Bu noktada, şirketteki BT yatırımlarında öncelikleri belirleyen, Kalkan’ın da içinde olduğu bir ekip var. Bu ekibin sık sık toplanarak, kurumsal öncelikleri belirlediğini, işleyişin bu şekilde hayata geçtiğini belirten Kalkan, altyapıyı çok iyi kurguladıkları için hızlı ilerleyebildiklerini de hatırlattı. Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduğunu, BT’ye ilgisi olduğu için bu sektörde kariyerinin ilerlediğini söyleyen Kalkan, yeni kurumsal BT yatırım projeleri ile ilgili de şu detayları paylaştı:
“Mağazalarımızın kablolama altyapılarını değiştirmeyi planlıyoruz.  Veri ambarımızın modellemesi üzerinde de çalışıyoruz. 2-3 ay içinde bu yapıyı hayata geçireceğiz. Ankara’da ve bütün bölgelerimizde saha ekiplerimiz var. Merkezimiz, yazılım, donanım, sistem ekibimiz, süreç ekibimiz de İstanbul’da. Bölgelerimizde saha destek ekibimiz var.”
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics