e-toplum 19 OCAK 2015 / 07:20

Siber güvenlikte işbirliği

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., siber güvenlik alanında birlikte hareket etmek için protokol imzaladı. Protokolle birlikte iki kurum savunma ve siber güvenlik alanında ortak çözümler üretecek.

Son yıllarda büyük önem kazanan siber güvenlik ve savunma alanında güç birliği oluşturmak amacıyla imzalanan protokol çerçevesinde STM ve İstanbul Teknik Üniversitesi, ileri teknoloji gerektiren alanlarda kritik teknolojileri ülkemize kazandırmak için birlikte çalışacak.

Günümüzde siber dünyadaki güvenliğin kritik hale gelmeye başladığının altını çizen STM Genel Müdürü Davut Yılmaz,  devletlerin ve bireylerin güvenliği ile ilgili ortaya çıkan problemler için yeni çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllarda güvenlik kaynaklı medyaya sızan özel bilgi ve belgeler, siber güvenliğin önemini bir kez daha hatırlamamıza yardımcı olmuştur. Tüm bunlar sanal ortamdaki bilgilerin korunma yöntemlerindeki yetersizliği ortaya koymakla birlikte, ülkelerin siber güvenlik konusuna eğilmesini sağlamış ve onları siber tehdide karşı önlemler almaya sevk etmiştir” dedi.

Akıllı cihazların da artmasıyla birlikte internet kullanımının en üst düzeye çıktığı bu dönemde siber güvenlik alanında etki oluşturulabilmesi için bilimsel çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Siber güvenlik alanı, ürün ve sistemler yönünden çok geniş bir yelpazeyi içermektedir. Milli ürün ve çözümlerin geliştirilmesinde ve üretilmesinde milli üreticiler, üniversitelerimiz ve Ar-Ge kurumları ile işbirliği zorunludur. Ülkemizde de siber tehditle mücadele bağlamında somut adımlar son dönemde giderek artmakta ve bu yönde ciddi çalışmalar yapılmaktadır. STM olarak biz de konusunda uzman üniversitelerle işbirliği yaparak katma değeri yüksek bütünleşik siber güvenlik çözümleri sunmayı hedefliyoruz” dedi.

İTÜ, bilgi akışının odağında yer alıyor

18 bin lisans, 7 bin lisansüstü öğrencisi ve 2 bin 200 civarında öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), sektörde kurmuş olduğu iş birlikleri ve uluslararası üniversite ağlarındaki aktif rolü sayesinde bilgi akışının odağında yer alıyor.

 
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics