e-toplum 23 EYLÜL 2013 / 08:02

Siber tehlikeleri oluşturmak kolay, baş etmekse oldukça maliyetli

MOBİSAD Siber Saldırı Nedir ve Sonuçları Nedir? konulu bir panel düzenledi. Panele Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay’ın yönettiği panele, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Uluslararası Soruşturmalar Müdürü Bilal Şen, TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Başuzmanı Araştırmacı Dr. Mehmet Kara, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İletişim Uzmanı Mikail Kar ile Uluslararası Bilgi Güvenliği Derneği ISSA’nın Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Tosun konuşmacı olarak katıldı.
Panelde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı siber tehlikeler ve buna karşı alınan önlemler masaya yatırıldı. Tehditleri oluşturmanın maliyeti oldukça düşükken verdikleri zararın oldukça yüksek boyutlarda olduğunu belirten Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı Uluslararası Soruşturmalar Müdürü Bilal Şen, internetin değişimi ile değişen siber suçları paylaştı: “1993’te kullanılmaya başlayan internet web 1.0 ile 1995’te evlere girdi. Bu dönemde fuhuş, hırsızlık gibi geleneksel suçların çevrimi tehdide dönüştü. 2000 yılından sonra kullanıcıların içerik oluşturduğu web 2.0’a dönüştü. Web 2.0 ile birlikte “hacking”, oltalama, botnets, zararlı yazılımlar gibi net suçları ortaya çıktı. 2010’dan sonra gelişen web 3.0 ile sanal dünyalar ve uluslararası çatışmalar ortaya çıktı.”
Şen, ortaya çıkan net suçlarına, siber tehlikelere karşı ilk olarak 1997’de Bilgi İşlem Dairesi altında kurulan küçük birimin genişleyerek 2011’de Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığına dönüştüğünü ve toplamda bin kişilik bir ekibin çalıştığı bilgisini paylaştı. Şen, siber tehditlerin genellikle organize suç olduklarından anonimleştirme araçlarının faillerinin tespitinin zorlaştırdığına ve çocukların önemli risk grubunda olduğuna dikkat çekti.
TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Başuzmanı Araştırmacı Dr. Mehmet Kara da konuşmasında, İran’ın nükleer programını hedef alan Stuxnet saldırısının siber saldırıların gücünü ve etkisini gösterdiğini, bu saldırının yüzünden İran’ın nükleer çalışmalarının 5-7 yıl geriye gittiğini söyledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan İletişim Uzmanı Mikail Kar, BTK bünyesinde oluşturulan Siber Tehditleri Önleme Projesi (STOP) ve bal küpü projeleri ile Türkiye’ye ve internet kullanan vatandaşlara yönelik siber saldırıların engellenmesine ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics