e-toplum 19 ARALIK 2010 / 18:00

Silikon Vadisi ve İstanbul

Buradaki şekil, Silikon Vadisi’nin İstanbul’a oranını gösteriyor. Evet, Silikon Vadisi eğer İstanbul’un tam orasında olsaydı, ne kadar yer kaplardı?
Kaynak: BBC’nin eğitimi kolaylaştırmayı amaçlayan pilot sitesi “Boyutlar” (Dimensions).
Çağdaş kuşağa bir şey öğretmek için “yazı” yerine “şekil” göstermenin daha çok şey ifade edeceğini anladı eğitimciler. Sürekli olarak ekrana “bakarak” dünyayı izleyenlere, “yazı” fazla bir şey demiyor.  Öğretim alışkanlıkları kökünden değişecek ama mevcut öğretmenler henüz hayatta oldukları (!) için, sistemde 20. yüzyıl modeli sürüyor.
BBC’nin pilot sitesi ise gençlere, bir konuyu anlatırken, “boyut” kavramının öneminden hareket etmiş. “Roma’daki Kolizeum şu kadar büyüktü” diye öğretmek için, “içine üç futbol sahası sığardı” demek 20. yüzyıla ait bir öğretme biçimiydi. Ama, Kolizeum’un resmini ekranda alıp, daha iyi tanıdığı bir başka resmin (aynı boyutlarda elbette) üzerine “kaydırmak” şimdiki döneme ait bir öğretme biçimi oluyor.
ABD’de ortaöğretimde, video oyunlarını eğitimin bir parçası olarak kullanmak giderek yaygınlaşıyor. Çünkü çocuklar, video dışında başka bir şeye dikkat edemez hallerdeler. Onların dikkatini çekebilmek, odaklanmalarını sağlamak başlı başına bir sorun. Bu nedenle, “bari video oyununu müfredata katalım” dediler. Ve şimdi bu, bazı okullarda uygulanıyor.
BBC, deneme amaçlı sitesine şu konularda “boyut” koymuş:
Eski dönem tarih: Çin Seddi. İlk olimpik maraton. Piramitler. Kazalar felaketler: Meksika körfezi kirlenmesi. Pasifikteki çöp denizi. Mimari: Vatikan’daki Sen Piyer. Tarihteki şehirler: Eski Atina. 1870’deki Londra. 1852’deki Paris. 1425’teki Pekin...
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics