e-toplum 02 ŞUBAT 2015 / 09:19

Şimdi ne yapıyoruz?

ODTÜ Teknokent ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü iş birliğiyle 7.si düzenlenen yenilikçi oyun geliştirme maratonu ‘Global Game Jam ATOM 2015’, tüm dünya ile aynı anda 23-25 Ocak tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Uluslararası komite tarafından açıklanan “Şimdi ne yapıyoruz?” temasına uygun yenilikçi oyunlar geliştirmek için başlayan 48 saatlik maratona 160 geliştirici katıldı. Bu yılın teması; 23 Ocak’ta her merkezin kendi yerel saatine göre 17:00’de açıklandı ve tüm dünyada geliştiriciler bu ipucundan yola çıkarak kendi oyununa yorum kattı. Maraton; kalabalık, eğlenceli, katılımcı ve yoğun geliştirme sürecini, tam 36 ekip ve 40 oyunla tamamladı. Dünyadaki en kalabalık merkezlerden biri olan ve bu yıl GGJ Türkiye Bölge Organizatörü olarak da seçilen GGJ ATOM, aynı zamanda en çok oyun yayınlayan merkezlerden de biri oldu.

Hayali ve Gamebra.in

‘Yarışma değil şenlik’ yaklaşımını benimseyen GGJ ATOM oyun maratonunda, sektörün öncü temsilcilerinden oluşan GGJ jürisi; ‘Hayali’ adlı ekibin geliştirdiği ‘Tengri’ ve ‘Gamebra.in’ ekibi tarafından geliştirilen ‘We Are To Survive’ oyunlarını GGJ ATOM 2015’in ‘En Beğenilen Oyunları’ olarak seçti. ODTÜ Teknokent ATOM’un (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) bu en büyük etkinliği; Microsoft, TEB ve Koç Sistem gibi teknoloji firmalarının yanı sıra Peak Games ve Taleworlds başta olmak üzere oyun sektörü tarafından da desteklendi. Global Game Jam bu yıl tüm dünyada da rekorların yılı oldu; GGJ, toplam 78 farklı ülkede 518 merkezde gerçekleştirildi. 48 saat boyunca oyun geliştiren 25 bin üzerinde katılımcı, dünya genelinde oyun geliştirme alanının ilerlemesine de büyük katkıda bulunmuş oldu. GGJ organizasyonu kapsamında sadece 48 saat içinde toplamda 5000 üzerinde oyun geliştirildi.

Yoğun katılımıyla bu yıl ilgi çeken etkinlik, Mısır, İsrail, Singapur, Tayland, Filipinler, Makedonya, Tunus ve Meksika gibi ülkelerin yanı sıra, Türkiye de toplam 6 merkez ve 420 geliştirici kaydıyla dünyada önemli bir geliştirme coğrafyası olduğunu gösterdi.

 
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics