e-toplum 06 MART 2011 / 18:00

Sırbistan AB yolcusu

Belgrad’da Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yaptırılacak Bilimi Teşvik Merkezi’ni Avusturyalı mimar Wolfgang Tschapeller tasarladı. Bina, diyagonal ayaklar üzerinde duracak. Altındaki parkta başını yukarı kaldırıp bakan, kendini görecek. Binanın tabanı baştan aşağı ayna çünkü.
Bilimi Teşvik Merkezi, kamuoyunun bilim ve teknolojiyle daha yakından tanışması amacıyla herkese açık bir bina olarak tasarlandı. Burada, yenilikçiliğe odaklı eğitici sergiler açılacak. Bilim etkinlikleri yapılacak. Bilim eğitimini zenginleştirecek, sosyal ve ekonomik büyümeyi teşvik edecek bir misyona da hizmet edecek. Bu amaçla Merkez’le, Eğitim Bakanlığı da işbirliği içinde olacak.
İnşaat, Belgrad’da “Blok 39” diye bilinen yeni bir yörede yapılacak. Burada bir bilim parkı, araştırma enstitüleri, üniversite ve Ar-Ge teknoparkı bulunuyor.
Merkez, Belgrad’a giriş yollarından birinin üzerinde bulunuyor. Uzaktan, Sırbistan’ın “yeni hayatı”nın bir simgesi olarak görülecek. Binanın alışılmadık mimarisi ise bilim ve teknolojiye bir gönderme yapıyor: İnşaat tekniklerindeki gelişmenin vardığı nokta, koca bir binanın, hem de diyagonal ayaklar üzerinde durmasını mümkün kılıyor artık.
Burası, Belgrad’ın Avrupa Birliği’ne dönük yüzünün de simgesi olacak. Zaten, Hırvat ve Boşnakların katillerini saklamaktan vazgeçtikleri ve onları Lahey’e Adalet Divanı’na yolladıkları gün, AB ile üyelik müzakereleri başlar—buna emin olabilirsiniz. Henüz o noktada değiller. Ama gelecekler. Ve, bizde örneği olmayan, halka açık bir “bilimi teşvik” binasını marka bir mimara yaptırarak bu yola giriyorlar.
ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics