e-toplum 17 ARALIK 2014 / 12:14

Sistem Merkezi yapımı sürüyor

Dünyada bilgi teknolojilerinin giderek hızlandığı ve ülkelerin gelişimine damga vurduğu kaçınılmaz bir gerçek. Bugün Avrupa Birliği ülkeleri; 21’inci yüzyılın, en çok otomobil üreten, en çok petrol rezervi olan, altın fiyatlarına hükmeden, tahıl ambarına sahip olan ülkelerin değil, en çok bilgiyi üretip toplumun hizmetine sunan ülkelerin yüzyılı olacağının farkında.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan

Bilişim sektörünün önemi ele alınırken, sektörün ekonomiye doğrudan katkısının yanı sıra, sektörün işlediği bilginin tüm dünyada hem bireylerin, hem kurumların hem de kamunun hayatının vazgeçilemez düzenleyicisi ve altyapısı olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Çünkü bilgi teknolojilerini toplumsal yaşantılarına başarılı şekilde bütünleştiren ülkelerin, bilgi toplumuna dönüşüm sürecini başarıyla gerçekleştirdiklerine tanık oluyoruz. Son 10 yılda olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin bilişim sektöründen; kamu yönetiminin yeniden yapılanması, demokratikleşme, kalkınma, katılımcı politika ve karar verme ağlarının oluşturulması gibi hemen hemen her alanda yararlanmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bunun en önemli göstergesi de 2014 yılı itibarıyla ülkemizde kamu bilgi iletişim teknolojileri alanına ayrılan ödenek miktarının 3,68 milyar TL’ye ulaşmış olması. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bizler de, Avrupa’nın en büyük kurumsal veri merkezi olacak ‘SGK Yeni Sistem Merkezi’nin yapım çalışmalarına son sürat devam ediyoruz. Veri Merkezi bulut bilişim desteği ile daha hızlı, ucuz ve kaliteli hizmet sunmamızda etkili olacak. Bu gibi yatırımlarla bilişim sektörü daha da büyüyerek, bilgiye istenilen her yerden, herkesin ulaşmasına imkân veren ürünleriyle vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmaya devam edecek.

BThaber, ülkemizin bilişim sektöründeki gelişimine yön vermekte

Tam 20 yıldır kesintisiz olarak her hafta yayımlanarak büyük bir başarıya imza attınız. Öncelikle bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne yönelik haftalık bir yayın yapan gazete olarak, sektördeki hızlı değişimi bu kadar anlık bir şekilde takip ettiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte de tarafsız ve sektörün sesi olma yönündeki yol gösterici haberlerinizin devam etmesini diliyorum. Ortaya koyduğunuz dosyalarla sektör yöneticilere, çalışanlarına ve dahi konuya yatkınlığı olmayan kişilere köprü olmanız, ülkemizin bilişim sektöründeki gelişimine yön vermekte.
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics