e-toplum 21 MAYIS 2013 / 15:10

Sivas teknolojiyle hareketleniyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve görme engelli vatandaşlara hareket serbestliği sağlayan Gören Göz cihazının dağıtımı 11 Mayıs’ta Sivas’ta gerçekleşti. Sivas’taki dağıtım töreninde Avea, SIM kartlarıyla görme engelli vatandaşlara ayrıca iletişim desteği sağladı. Diğer yandan aynı gün Turkcell Global Bilgi de, yeni çağrı merkezinin Sivas’ta resmi açılışını gerçekleştirdi.

Gören Göz cihazlarının Sivas dağıtım törenine; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Avea CEO’su  Erkan Akdemir katıldı.  Dünyada ilk kez Türk mühendisleri tarafından görme engellilerin kent içinde ulaşabilirliklerini artırmak amacıyla tasarlanan Gören Göz cihazı, sesli komutlarla cihaz sahibini yönlendiriyor. Sivasta yaşayan 135 görme engelli vatandaşa dağıtılacak olan cihazların SIM kartları Avea tarafından sağlanıyor.

Görme engelliler istedikleri yere gidebilecek

Ankara ve İzmir’in ardından Sivas’ta dağıtımı yapılan Gören Göz cihazları; cep telefonu özelliklerinin yanı sıra internet ve bluetooth teknolojisi, sesli komut ve navigasyon özellikleriyle kullanıcılarını ulaşmak istedikleri yere götürebilecek tüm özelliklere sahip. Cihazla görme engelliler aynı zamanda bulundukları konumu yakınlarına veya istedikleri kişilere mesaj olarak bildirebilyor ve bluetooth teknolojisini kullanarak görme engelliler birbirleriyle rahatça iletişim kurabiliyor. Ayrıca kullanıcı, sıklıkla gittiği yerleri cihaza kaydederek tek tuşla rotasını seçebiliyor. Cihaz saat ve tarih bilgisini görme engelliye okuyabiliyor ve pil durumunu sesli olarak bildirerek gerekli tedbirin önceden alınmasını da sağlıyor. Cihazlar, gidilmek istenen noktayı sesli uyarılarla en kısa ve uygun şekilde tarif ediyor.

Sivas Çağrı Merkezi’nde daha çok kadınlar ve gençler çalışıyor

Turkcell Global Bilgi’nin Sivas’taki yeni çağrı merkezinin resmi açılışına da;  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv,Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan ve Alonet Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin sahibi Murat katıldı. Böylece Turkcell Global Bilgi,  Sivas’ta resmi açılışını yaptığı yeni çağrı merkezi ile son bir yıl içerisinde Anadolu’da 6 çağrı merkezi açarak, yurt içindeki toplam lokasyon sayısını 16’ya çıkardı. Turkcell Global Bilgi’nin 400 kişiye istihdam sağladığı Sivas’taki çağrı merkezinden,  Turkcell bireysel müşterilerine hizmet veriliyor.  Turkcell Global Bilgi, son bir yıl içerisinde Sivas’tan önce; Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Karabük ve Trabzon’da çağrı merkezi açmıştı. Aylık ortalama 1 milyon 115 bin dakika görüşmenin yapıldığı ve 300 bin çağrının karşılandığı Sivas Çağrı Merkezi’nde çalışanların yaş ortalaması 28, yüzde 71’i ise kadın.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics