e-toplum 09 NİSAN 2012 / 10:09

Siyasetin e-ticareti

ABD’de e-ticarette “kitleye yönelik, ama bireye hitap eden” (mass customization) üretim yapan Zazzle’ın 25 milyon müşterisini inceleyerek vardığı sonuca göre, seçimi Obama kazanacak!
Zazzle, seçim kampanyasına katılan adaylar için taraftarların özel olarak yaptırdığı rozet, takı, yapışkan, bayrak türü ıvır zıvır miktarına bakarak bu “çok” bilimsel sonuca ulaştı.
Anket uygulamak yerine, kitlesel üretiminin e-ticaret satışına bakarak siyasi tercih analizi yapmak, Zazzle’a nasip oldu.
Şirketin bu iş için “siyasi ürün temini ve analizi” diye bir bölümü bile var. Başındaki Josh Neuman: “Seçmenler kitle olarak, ve aralarında milyonlarca Zazzle kullanıcısı, siyasi fikirlerini çevrimiçi ürün teminiyle ifade ediyor. Bu tıpkı, Twitter veya Facebook’ta, siyasi görüşlerini yazıyla ifade etmek gibi bir şey.”
Zazzle, Ocak-Mart arasında 3 milyon siyasi mesajlı “ıvır zıvır” ve bir milyon siyasi mesajlı t-shirt sattı. Şirket bunları; Obama, ve Cumhuriyetçi adaylar Romney, Gingrich, Santorum ve sözde bağımsız (her seçimde aday olup dalgasını geçen milyarder) Ron Paul için hazırladı.
*Obama karşıtı ürünler Ocak’ta yüzde 60 oranındayken, Mart’ta yüzde 51’e indi.
*Ron Paul’u destekleyen ürünlerde Ocak’tan bu yana yüzde 40 düşüş var. Önceleri, üç Cumhuriyetçi’nin toplamından daha fazla ürünü vardı. Hala da öyle, ama düşüyor.
*Ürün satışı en hızla düşen: Newt Gingrich. Hakkında o kadar çok olumsuz bilgi çıktı ki, hala daha yarışa devam etmesi zaten şaşılacak şey.
Zazzle, kamu oyu araştırma şirketlerinin büyük paralar harcayarak yaptığı anketi, oturduğu yerde, taş atıp kolu yorulmadan yaptı gitti. Ve ABD’de herkesin gördüğünü bildiğini, e-ticaret üstünden siyasi analize dönüştürdü. Aferin ona!
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics