e-toplum 28 EKİM 2012 / 12:19

Sokak yiyeceği yazıcısı

Başlık, anlaşılmıyor değil  mi? Haklısınız... Tek tek bakalım sözcüklere:
• Sokak en anlaşılırı. Yiyecek de öyle. Sokak Yiyeceği: Sokakta satılan yiyecek anlamına.
• Yazıcısı ne? Haa... işte orası “soru işareti”. Son haftalarda bu sayfaya bakmış olanlar hatırlar: 3D baskı diye bir şey var? Uçak parçasından takıya, ağır işitenlere “terzi hassaslığında” kulaklık yapımından kan damarına kadar birçok “şey”i 3D baskı makinesiyle “damla damla-gıdım gıdım” imal ediyor.
3D “baskı” cihazları şu sırada İstanbul’da. 12 Aralık’a kadar sürecek Tasarım Bienali vesilesiyle... İKSV’nin, çeşitli sponsorlarla yarattığı bu ilk ve gayet kapsamlı, girift büyük etkinliğin en ilginç işlerinden biri, üç boyutlu yiyecek imalatı.
İmalat derken, seri ve kitlesel imalat değil elbette. Yiyeceğin de 3D tekniğiyle üretilebileceğini gösteren sempatik bir ilginçlik. İspanyol Jose Ramon Tramoyeres ile Deniz Manisalı adlı bir Türk mimarın İspanyol GGLab adlı öncül (avantgarde) mimari-tasarım şirketiyle ortak çalışması olan bu yepyeni iş, bienal ziyaretçilerine tanıtılıyor. Bu ilginç yenilikçi ortaklıkta, İspanya’da tanınan bir de ahçı şef var: Fransisco Morales. Bu bey, gastronomiye getirdiği yepyeni uygulamalarla ünlü. “Bizim buraların” tadlarına ve dokularına, kokularına, yemek yapma tekniklerine uzak düşse de, “yemekte inovasyon” denildiği zaman Avrupa’da tanınan isimlerden. 3D ile üretilecek yiyeceğin içeriği ile de bir yemek ustasının ilgilenmesi doğal herhalde!
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN