e-toplum 26 AĞUSTOS 2013 / 08:03

Son kullanıcı deneyimi İTÜ’de ölçülecek

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), İTÜ’de Kullanıcı Deneyimi ve Uygulamalı Telekomünikasyon Eğitim ve Test Merkezi açtı.

Yaklaşık 1.750.000 TL yatırımla kurulan merkez, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) “Kâr Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi bünyesinde Turkcell’in destekleriyle hayata geçirildi. Sektörün gereksinimlerine cevap verecek nitelikte bir kullanıcı deneyimi, eğitim ve sınama merkezi olarak faaliyet gösterecek merkezde kullanıcı deneyimi alanında çeşitli bilimsel araştırmalar yapılacak ve eğitimler verilecek. Teknolojik içerik taşıyan ürün ve hizmetlerden faydalanan tüm kişi ve kurumlar buradan hizmet alabilecek.
Merkezden faydalanacak kamu ve özel sektör kurumları, araştırma şirketleri ve öğrenciler, mobil ve sabit şekilde göz izleme, EEG ile duygu analizi gibi ileri teknoloji araştırma yöntemlerini kullanma olanağına sahip olacak. Ayrıca faydalanacak kişi, kurum ve kuruluşlar bu araştırmaların sonuçlarını analiz edecek yazılımları içeren donanımı da merkezde bulabilecekler.
Merkezin açılışında konuşma yapan TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, Kullanıcı Deneyimi, Uygulamalı Telekomünikasyon Eğitim ve Test Merkezi projesinin amaçlarını “Bölgede ve ülkede, kullanışlılık alanında bilgi ve farkındalığın artırılması, şirketlerin ürün ve hizmetlerinin, kullanılabilirlik etkisine uygun yeniden modellenerek uluslararası rekabet edebilir düzeye taşınması” olarak özetledi. Merkezin sektörde önemli bir ihtiyacı gidermesini hedeflediklerini ifade eden Müftüoğlu, “Bu projeyle birlikte mevcut ve potansiyel işgücüne bilişim ve telekomünikasyon teknolojileri ve kullanıcı deneyimleri alanında derinlemesine bilgi ve yetenek kazandırılarak, pazarda yüksek talep yaratacak Ar-Ge ve inovasyona dönük yeni girişimlerin artırılmasını hedefliyoruz. Projemize verdiği değerli desteklerden dolayı, İSTKA, İTÜ ve Turkcell’e derneğimiz adına teşekkür ve şükranlarımızı iletiyorum” dedi.
Türkiye’de bilişim sektöründe son 10 yılda çok önemli gelişmelere şahit olunduğunu vurgulayan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer konuşmasına şöyle devam etti:
“Türkiye’de bilişim sektöründe çalışan üst düzey yöneticilere sorduğumuz zaman yüzde 60 kadarı en önemli sorunlarının ara eleman ihtiyacı olduğunu ifade ediyor. Bu sektörde 300-400 bin civarında eleman açığımız var. Bizim üniversitelerimizde eğitimin, öğretim elemanlarımızın kalitesi son derece üst seviyede. Ancak öğrencileri sektörün ihtiyaçlarına göre yönlendirmemiz gerekiyor. Daha fazla Ar-Ge elemanı yetiştirmemiz lazım. Kullanıcı Deneyimi ve Uygulamalı Telekomünikasyon Eğitim ve Test Merkezi projesini o açıdan çok önemsiyorum.”
ETİKETLER : Sayı:935

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics