e-toplum 08 TEMMUZ 2013 / 08:22

Sosyal devlet için Sosyal Yardım Kart Sistemi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen tüm sosyal yardım ödemelerinin PTT aracılığıyla yapılmasını sağlayacak ‘Sosyal Yardım Kart Sistemi’nin tanıtım töreni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla 25 Haziran’da gerçekleştirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin törende yaptığı konuşmada, dezavantajlı grupların önündeki engellerin kaldırılması konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını vurguladı. Bakan Şahin, e-devlet sistemiyle artık kişilerin sosyal ve ekonomik analizini görebildiklerini dile getirdi ve sosyal hizmete ihtiyacı olanlar için sosyal hizmet merkezleri hayata geçirdiklerini hatırlattı. Yeni çalışmayla; sosyal yardım ödemelerinin PTT aracılığıyla yapılacağını belirten Şahin, “Daha hızlı, daha çağdaş, daha modern, sosyal devlet olarak yoksulun onurlu yaşam mücadelesinin yanında olmak ve onun kuyrukta beklemesini engellemek, ihtiyacı olan parayı ona çok hızlı ulaştırabilecek teknolojik altyapıyı oluşturmamız gerekiyordu. Bununla ilgili bakanlığımız bünyesinde çalışma yaptık. Çok sayıda özel şirketten bunu yapma talebi geldi. Sonuçta, 76 milyona, 780 bin kilometrekareye ulaştıracağımız en yaygın ağın PTT olduğunu gördük. Onlarla beraber çok daha kaliteli, hızlı ve vatandaşın istediği hizmete yardım edeceği bir sistemi hayata geçiriyoruz. Kimin ne kadar, ne zaman ve nereden mali destek alacağı ‘Mesaj Sistemi’ ile bu karttan yararlanacak kişilere gidecek“ diye vurguladı.

23 milyarlık sosyal destek
“Bugün devreye alacağımız hizmet de ‘akıl yolları’ projesiyle mümkün hale geldi” diyen Binali Yıldırım da, 23 milyar liranın üzerinde sosyal destek projesinin gerçekleştirildiğini açıkladı.
Sosyal Yardım Kart Sistemi’nden kimler faydalanacak?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hak sahiplerine ödenmekte olan; 2022 sayılı kanun kapsamındaki ödemeler, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı ödemeleri, eşi vefat eden kadınlara yönelik yapılan ödemeler PTT aracılığıyla ödeniyordu. Yapılan yeni protokol ile evde bakım ücreti, muhtaç asker ailelerine yapılan yardım ödemeleri de hak sahiplerine PTT aracılığıyla ödenecek. PTTkart, şifre teslimi PTT merkez ve şubelerinden gerçekleştirilecek ve PTTkartlar için herhangi bir ücret (kart aidatı, işletim ücreti, güven akçesi vb.) alınmayacak.
ETİKETLER : Sayı: 929

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics