e-toplum 10 ŞUBAT 2014 / 08:02

SSM’de fen bilimlerinin önemi vurgulandı

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın katılımıyla, 31 Ocak’ta Savunma Sanayi Müsteşarlığı Ar-Ge ve Teknoloji Yol Haritası kapsamında yürütülen Roket Yakıt ve Bileşen Teknolojileri, Teknoloji Kazanım Yol Haritası Projeleri ile Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü (TKY) Projeleri’nin imza törenleri gerçekleştirildi.

Törende, Roketsan ile Roket Yakıt ve Bileşen Teknolojileri Teknoloji Kazanım Yol Haritası Projeleri; Amonyum Dinitramid (ADN) Geliştirilmesi Projesi, Azido Polimer (AZP) Geliştirilmesi Projesi, Sentetik Jet Yakıtı (JP-10) Geliştirilmesi Projesi (EKZO), Temassız Tapa Programlama Ünitesi Geliştirilmesi Projesi, Roket Yakıt ve Bileşen Teknolojileri Teknoloji Kazanım Yol Haritası Projeleri imzalandı. Diğer yandan, SSM Silah Sistemleri Daire Başkanlığı’nca yürütülen ve Roketsan’ın ana yüklenici olduğu projeler de TKY kapsamında imzalandı. Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı İleri Malzemeler ve Enerji Grubu tarafından koordine edilecek projeler şöyle sıralanıyor: İzoforon Diizosiyanat Malzemesi Laboratuvar Ölçekli Sentez ve Karakterizasyon Çalışmaları, Antioksidan Malzeme İçerik Belirleme Çalışmaları ve Fırçasız Doğru Akım Motoru Geliştirilmesi Projesi.

Temel bilimler için YÖK’e mesaj
Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar konuşmasında temel bilimlere dayalı çözümlerin desteklenmesinin önemine değinirken Femsan Genel Müdürü Ertuğrul Ülker de 25. yıllarını kutladıklarının altını çizerek elektrik motorları imalatındaki tecrübelerini aktardı. TÜBİTAK MAM Kimya Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Cavit Uyanık, enstitüde 75 araştırmacı bulunduğunu ve yatırım programları olduğunu belirtti. ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Volkan Atalay, imzalanan projelerin; kamu, özel sektör, sanayi ve üniversite işbirliğinin ortak çalışması olduğunu söyledi ve özellikle temel bilimlerde olmasına vurgu yaparak YÖK’e de mesaj iletti. Atalay, “Son bir yıldır temel bilimlere araştırma görevlisi kadrosu verilmiyor” dedi. Murad Bayar da hedeflenen istikametin teknolojiyi derinleştirmek olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar projelerimizde Türkiye’nin mühendislik gücünü öne çıkardık. Bugün imzaladığımız projeler fen bilimleri ile ilgili ve kimyacılarımızın, fizikçilerimizin çalıştığı projeler. Bu da gerçek bilim demek. Bunu Türkiye, SSM, savunma sanayi olarak yeni anlıyoruz.”
Bayar, “KOBİ’lerin katılımıyla teknoloji yatırımı ülkenin diğer sektörlerine sızacak; bu çok önemli bir katma değer” ifadesini kullandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics