e-toplum 27 KASIM 2011 / 13:29

Sting, iPad’e girdi

Küresel dile (Globish!) bir sözcük daha girdi: Appumantary.
Application=uygulama + documentary=belgesel.
Bu bir iPad/iPhone uygulaması. Konusu: Sting.
Sting’in 25. sanat yılı ve 60. yaşı dolayısıyla American Express ve Chevrolet sponsorluğunda @radical.media şirketinin inovasyonu. Şimdiye kadar ilk kez bir pop sanatçısının gelmişi geçmişi, “müzikal arkeoloji”yle deşildi: iPad/iPhone’a bedava.
Uygulamanın sürprizi, Sting’in 60. yaş konserinden videoların da burada yer alması: Bruce Sprinsteen, Billy Joel, Stevie Wonder ve Lady Gaga ile düetleri.
Bununla sınırlı değil: Sting’in “Police” grubu günlerinden bu zamana kadarki önemli konserleri, görüntüleri, mülakatları, güfte, beste, ıvır zıvır anılar hepsi burada. Dinamik, çok boyutlu, çoklu ortamlı bir yaşam öyküsü.
Bütün bunlar, 6 tema üzerinden bölümlendi: Tarih. Albümler. Etkiler. Eylemler. Ortaklıklar. Coğrafya.
Tıklayanlar, temalar çevresinde Sting’in 25 yıldır “ne” yaptığını görecek, duyacak. Hatta, “sevdiği” müzik aletlerinin 360 derece görüntüleri bile ihmal edilmedi. Yani: Yok, yok!
Sting, bu özgün girişimin tanıtım toplantısında Steve Jobs’a da selam yolladı: “Bütün geleceğimizi şekillendirdi ama aramızda olmadığına üzgünüm.”
“Sting 25” adıyla ortaya çıkan uygulama, bundan böyle, başka pop kültürü şahsiyetleri için de yapılabilir. Zaten yapımcı şirket @radical.media, “Büyük isimli bir kişi için” de benzer bir uygulama yapacaklarını müjdeledi. Demek ki, yayıncılıkta yeni bir inovatif sıçramaya tanık oluyoruz. Kitap+dergi+CD+video tabanlı, internete her an bağlı çoklu ortamlı ve çok boyutlu “yayın.” Buna bir de isim bulmak gerekecek. Amerikalılar hemen uydurur.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN