e-toplum 27 KASIM 2011 / 13:29

Sting, iPad’e girdi

Küresel dile (Globish!) bir sözcük daha girdi: Appumantary.
Application=uygulama + documentary=belgesel.
Bu bir iPad/iPhone uygulaması. Konusu: Sting.
Sting’in 25. sanat yılı ve 60. yaşı dolayısıyla American Express ve Chevrolet sponsorluğunda @radical.media şirketinin inovasyonu. Şimdiye kadar ilk kez bir pop sanatçısının gelmişi geçmişi, “müzikal arkeoloji”yle deşildi: iPad/iPhone’a bedava.
Uygulamanın sürprizi, Sting’in 60. yaş konserinden videoların da burada yer alması: Bruce Sprinsteen, Billy Joel, Stevie Wonder ve Lady Gaga ile düetleri.
Bununla sınırlı değil: Sting’in “Police” grubu günlerinden bu zamana kadarki önemli konserleri, görüntüleri, mülakatları, güfte, beste, ıvır zıvır anılar hepsi burada. Dinamik, çok boyutlu, çoklu ortamlı bir yaşam öyküsü.
Bütün bunlar, 6 tema üzerinden bölümlendi: Tarih. Albümler. Etkiler. Eylemler. Ortaklıklar. Coğrafya.
Tıklayanlar, temalar çevresinde Sting’in 25 yıldır “ne” yaptığını görecek, duyacak. Hatta, “sevdiği” müzik aletlerinin 360 derece görüntüleri bile ihmal edilmedi. Yani: Yok, yok!
Sting, bu özgün girişimin tanıtım toplantısında Steve Jobs’a da selam yolladı: “Bütün geleceğimizi şekillendirdi ama aramızda olmadığına üzgünüm.”
“Sting 25” adıyla ortaya çıkan uygulama, bundan böyle, başka pop kültürü şahsiyetleri için de yapılabilir. Zaten yapımcı şirket @radical.media, “Büyük isimli bir kişi için” de benzer bir uygulama yapacaklarını müjdeledi. Demek ki, yayıncılıkta yeni bir inovatif sıçramaya tanık oluyoruz. Kitap+dergi+CD+video tabanlı, internete her an bağlı çoklu ortamlı ve çok boyutlu “yayın.” Buna bir de isim bulmak gerekecek. Amerikalılar hemen uydurur.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics