e-toplum 24 OCAK 2010 / 18:00

STM, HDW ile sözleşme imzaladı

Yeni Tip Denizaltı (YTDA) Projesi kapsamında, havadan bağımsız tahrik sistemine sahip 214 sınıfı 6 adet denizaltının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK) Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşasına yönelik olarak, STM ve Alman HDW/MFI şirketleri arasında YTDA Projesi alt yüklenicilik sözleşmesi imzalandı.
STM’nin üstleneceği görevler arasında tasarım, mühendislik ve sistem bütünleştirme faaliyetlerine katılım sağlanması, DzKK Gölcük Tersanesine ihtiyaç olduğunda destek sağlanması, yaklaşık 18 bin kalem malzemenin yerelleştirmesi, projede yerli katkının artırılması, denizaltı mukavim olmayan tekne bloklarının ve bazı GRP ünitelerin (Denizaltı Kompozit Üstyapısı) yurtiçinde imal ettirilmesi yer alıyor.
Ayrıca, tersane ve batarya fabrikası altyapısının geliştirilmesi, denizaltı inşa faaliyeti kapsamında tersanenin ihtiyaç duyabileceği malzeme ve hizmetlerin tedariki ile bütünleşik lojistik destek dokümantasyon ve hizmetlerinin temini de STM tarafından yapılacak.
Başarıyla tamamlanan bir dizi müzakerenin ardından imzalanan sözleşme, STM’nin yurtdışı bir şirket ile şimdiye kadar imzaladığı en yüksek bedele sahip sözleşme oldu.
Söz konusu sözleşme kapsamında, denizaltı platformuna ve özellikle de modernizasyonuna yönelik; dizayn, mühendislik ve bütünleştirme konularında teknolojik birikim ve kabiliyet kazanımı hedefleniyor.
ETİKETLER : Sayı:755

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics