e-toplum 03 ARALIK 2012 / 12:01

Sürdürülebilir kalkınma için eğitim alanında ilk ulusal konferans

Birinci Ulusal Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim Konferansı, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından, Bosch Ev Aletleri’nin ana sponsorluğunda 15 Kasım’da Ankara Milli Kütüphane’de düzenlendi.
Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Türkiye Milli Komisyonu ve UNECE’nin (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) destekleri ve Bosch Ev Aletleri’nin ana sponsorluğunda sürdürülebilir kalkınma için eğitim alanında ilk ulusal konferans düzenlendi.
Birinci Ulusal Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Konferansı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet İslamoğlu, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) İcra Direktörü Marta Szigeti Bonifert, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Direktörü Sibel Sezer Eralp ve Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer’in gerçekleştirdiği açılış konuşmalarıyla başladı.
Sürdürülebilirliğin üç bileşeni: Ekoloji, ekonomi ve toplum
Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Direktörü Sibel Sezer Eralp, konferansta yaptığı açılış konuşmasında; “Yaşadığımız ekolojik kriz, ekonomik kalkınmayı da etkiliyor. Sürdürülebilirliğin üç bileşeni olan ekoloji, ekonomi ve toplumu kapsayan bütüncül politikalara ve bunun için gerçekleştirilecek eğitim faaliyetlerine ihtiyaç duymaktayız. Gezegenimizi ekolojik ilkeler açısından korurken ekonomik kalkınmayı da sağlamak zorundayız. Ancak bu şekilde, dengeli bir kalkınmayla dünyadaki mevcut adaletsizliği ve kaynakların adaletsiz dağılımını engelleyebiliriz” açıklamasını yaptı. Eralp, “Bilgiyi nasıl üreteceğiz ve paylaşacağız? Eğitimin yaşam boyu devam etmesi gerekiyor” dedi. 100 yılı aşkın süredir Türkiye’de sürdürülebilir bir yaşam için çalışan bir marka olarak böyle bir platformun, ülkemizde gerçekleşmesine ön ayak olmanın kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan  Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, konferansta yeni stratejik kararlar alınacağını, yol haritası çizileceğini ve kendi ayak izlerimizi bırakacağımızı dile getirdi. Bölgesel Çevre Merkezi (REC) İcra Direktörü Marta Szigeti Bonifert, “Konferansta; gelecekte daha iyi bir dünya kurabilmek için neler yapabileceğimizi düşünmenizi istiyorum”dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet İslamoğlu da, çevre konusundaki projelere destek verdiklerinin, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak istediklerinin altını çizdi.

Anadolu’nun ışıklı yüzü öğretmenlere ödül Konferansta, sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi amacıyla REC tarafından geliştirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi kapsamında düzenlenen Sürdürülebilirlik için Yeşil Fikirler Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. Anadolu’nun çeşitli illerinden 2 kategoride 7 öğretmenin ödüllendirildiği törende, Bitlis’ten katılan Nazan Yörgen, “Ülkenin en doğusundan sizleri selamlıyorum. Çok zor bir iş yapıyoruz, desteklerinizi umutla bekliyoruz” derken, Bursa’dan Sinan Dişçioğlu, dünyada ilk Çevre Günü’nü kutlayan liderin Atatürk olduğunu hatırlatarak her yıl 25 Mayıs’ta Bursa’da Çevre Şenliği düzenlediklerini vurguladı. Konferansta ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitime Uluslararası Bakış’ oturumunda; Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanı Candice Stevens; ‘Küresel Sürdürülebilirlik için Eğitimin Önemi’, Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü, Uluslararası İlişkiler ve Genişleme Birimi, Türkiye Sorumlusu ve Politika Uzmanı Octavian Stamete de, ‘Verimli Kaynak Kullanımı Üzerine Bilgilendirme Kampanyası: Generation Awake’ sunumlarını gerçekleştirdiler.

Ulusal Stratejik Eylem Planı Yok
İkinci oturumda; Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Koordinatör Yardımcısı Işık Tüzün, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Projeler Grup Başkanlığı Yurtiçi Projeler Sorumlusu Niyazi Kaya ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Ümit Kaçar eşliğinde ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitime Ulusal Bakış’ konusu masaya yatırıldı. Niyazi Kaya, sürdürülebilir kalkınmayı baz alan Ulusal Stratejik Eylem Planı olmamasına dikkat çekti. Üçüncü oturumda; REC Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Yeşim Çağlayan, davranış değişikliklerini sağlamanın en önemli adımının eğitimden başladığını vurgulayarak, tüketim ve gelir artışının memnuniyeti artırmadığının altını çizdi.
Paralel oturumlar; REC Türkiye Eğitim Danışmanı Gülru Hotinli moderatörlüğünde ‘Örgün Eğitimde Sürdürülebilir Kalkınma’ ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Direktörü Tamer Atabarut’un yönetiminde ‘Yaygın Eğitimde Sürdürülebilir Kalkınma’ başlıklarında gerçekleştirildi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Akif Büyükergene ve Niyazi Kaya, örgün eğitimde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımını mevcut durum ve atılacak adımlar ile ele aldı. Yaygın eğitimde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımını ise ulusal örneklerle birlikte Millî Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Şinasi Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı ve Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer tartıştı. Değişim için Sürdürülebilir Kalkınma ve Eğitim panelinde ise Candice Stevens, Marta Szigeti Bonifert, Tamer Atabarut ve Gülru Hotinli, kalkınma ve eğitimin değişimdeki rolünü değerlendirdi.
ETİKETLER : Sayı:898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics