e-toplum 20 OCAK 2014 / 08:05

Suşiye esrar karıştı

ABD’nin Colorado eyaletinde esrar içmek, tamamen kişisel zevk amaçlı olmak şartıyla serbest bırakıldı.
Öykünün geri kalanına geçmeden, şu bilgileri iletmem gerekiyor: Esrar dediğimiz Hint Keneviri’nin Cannabis Indica ve Sativa olmak üzere iki türü var. Ama bunların, afyon veya diğer ağır uyuşturucularla hiç bir botanik veya kimyasal ilişkisi yok. Afyon (Haşhaş), Papaverum Somniferum bitkisinden elde edilir. Kimyasal işlemlerden geçirilerek malum uyuşturucular üretilir. Amerikancası marihuana olan esrar ise taa İbni Sina’dan beri tıpta -dikkatle ve ölçülü- kullanılmış bir doğal ilaç olarak kabul görmüştü. O kadar ki Osmanlı döneminde esrardan yapılan macunlara “deva-i misk” denilirdi. Bu sözcük, Avrupa dillerine “dawamesk” olarak girdi- şimdi arkaik ve unutulmuş bir sözcük. Yine de esrar, dünyada yasadışı sayılan bir madde.
Ama işte esrar, artık Hollanda’dan (ve ABD’de Washington eyaletinden) sonra Colorado’da hem de restoran menüsünde. Hapa Sushi adlı zincir suşicide, egzotik isimleri Türkçeleşemeyen şu yenilikçi ürünleri tatmak mümkün:
•Hakkasan stili karidese karıştırılmışını
•Soğan, zencefil, susam, sarımsak soslu somonlusunu
•Izgara somon üzerine ballı soslusunu
•Japon stili tavuğun üzerine köri, pirinç ve sebzelisini
•Ve bir miktar esrarla pişirilen kurabiyeleri
Hapa Sushi, ABD reklam sektörünün bayrak dergisi AdAge tarafından ülkedeki reklam ajansları sınıflamasında Küçük Ajans kategorisinde ABD birincisi seçilen TDA Boulder’la birlikte çalışıyor. Ve restoran, bu konudaki her yeni işini reklama dönüştürüyor.
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics