e-toplum 04 TEMMUZ 2010 / 18:00

TAKBİS-3 başlıyor

TAKBİS-3 Otomasyon ve İşbirliği Projesi, 30 Haziran 2010 Çarşamba günü Ankara’da düzenlenen törenle imzalandı. Törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in yanı sıra, Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı ile birlikte Türksat ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden yetkililer katıldılar.

Yurtdışına ihraç edilecek
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, TAKBİS Projesi tamamlandığında sadece ülkemiz için büyük kolaylık sağlamayacağını, aynı zamanda, Türksat tarafından yurtdışına bile ihraç edileceğini söyledi.
Tapu denildiğinde mülkiyetin akla geldiğine işaret eden Bakan Demir, “Mülkiyet aynı zamanda insan ve sistem öğesi akla gelecektir. TAKBİS Projesi şimdi de yurtiçinde ve yurtdışında ilgi ile takip edilmektedir” dedi.
İmza töreninde konuşan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, 2000 yılında başlattıkları tapu kadastro oluşturma ve paylaşım çalışmalarını TAKBİS-1, TAKBİS-2 ve TAKBİS-3 şeklinde sıraladı. Projenin ilk ikisini tamamladıklarını belirten Adlı, “TAKBİS-3 projemizi Türksat ile yapacağız. Proje esas itibariyle tapu ve kadastro verilerinin sayısallaştırılarak, otomasyon sistemi ile sayısal ortamda paylaşılma esasına dayanmaktadır. Ülke genelinde tamamladığımız tapu ve kadastro verilerinin otomasyonu, paylaşımı ve yedeklemesini TAKBİS-3 ile gerçekleştireceğiz” dedi.
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay da imza töreni öncesinde yaptığı sunumda, Türksat ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile başlatılan TAKBİS Projesi’ni ileri bilgi teknolojileri kullanarak geliştirilen arazi bilgi düzenleme, otomasyon ve paylaşım sistemi olarak tanımladı. Otomasyon projesinin 3 yıl süreceğine işaret eden Dalbay, ‘Proje 5 ana başlık altında yürütülmektedir. İş tamamlandığında mevcut sistemin bakım onarım ve işletimi yapılacak. Yeni teknoloji ile TAKBİS’in geliştirilmesi ve devreye alınması söz konusu olacak. Kalan tüm tapu verilerinin sayısallaştırılması tamamlanacak” dedi.
e-Devlet’in lokomotifi olacak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasında bilgi ve iletişim sistemlerinin ve bilişim faaliyetlerinin özünde vatandaşın işlerini kolaylaştırmanın olması gerektiğine işaret etti. Bakan Yıldırım, ‘Vatandaşın işini kolaylaştırmalıyız, yaşam kalitesini artırmalıyız ve onun moral değerlerini artırmalıyız’ dedi. TAKBİS Projesi’nin, e-Devlet Kapısı’nın lokomotifi olacağına dikkat çeken Yıldırım, “Vatandaşların tapu ve kadastro işlemlerini hızlı ve şeffaf bir şekilde yaparken, güvenliği iyi düzenlememiz gerekiyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:778