e-toplum 25 ŞUBAT 2013 / 08:04

Tasarım yumurta

Yumurtanın dört köşe olması buradaki resimde ne kadar anlaşılıyor bilemiyorum ama bu yumurta gerçek değil, İngiliz David Wilcox’un yaratıcı zihninden çıkan bir tasarım. Diğer bir deyişle dünya üzerinde bir tavuk, bu dört köşeyi yumurtlamak zorunda kalmadı.
Yumurta, İtalya’da çağdaş sanat sergilemek üzere Venedik’in 190 kilometre kuzeybatısındaki Rovereto’da özel olarak kurulan sergi sarayında (MART- Museo d’Arte Moderna e Contemporanea di Trento e Rovereto) açılan “Gıda Projesi- Tadın Şekli” sergisinde yer alıyor.
David Wilcox, genetiği değiştirilmiş gıdalar konusunda dünya kamuoyunda sürüp giden kaygıları sanatsal tasarım bakış açısından yorumlamış. Gündelik, alelade bir objeyi tasarımla bir mesaja dönüştürmüş. Yaratıcılığın ucu bucağı yok.
GDO’lu ürünlerle dalga geçmek için David’in başka fikirleri de var. Balıkların sırtına “GDO ile üretilmiş” olta takma düzeneği yerleştirerek, oltayla daha kolay avlanacak balıklar üretmek gibi örneğin. Veya bezelyeyi yuvarlak değil, dört köşe üretmek - ki, tabakta oraya buraya yuvarlanmasın, çatala kolay gelsin.
Ne yazık ki bu konunun şakaya gelir yanı yok. Bugün dünyada 160 milyon hektar alan GDO tarımına ayrılmış durumda. Soya üretimi için 75.4 milyon, mısır için 51 milyon, pamuk için 24.7 milyon ve kolza (diğer adıyla kanola) için 8.2 milyon hektar alan kullanılıyor.
GDO üreticileri arasında ABD yüzde 43’le ilk sırada. Brezilya yüzde 18,9’la ikinci. Arjantin yüzde 14,8’le ve Hindistan yüzde 6,6’yla ikisini izliyor.
Avrupa’da ise tarım yapılan toprakların sadece binde birlik kısmı GDO için kullanılıyor. Dünyada 16.7 milyon çiftçi geçimini bundan sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics