e-toplum 13 NİSAN 2015 / 09:06

TCG Büyükada Kuveyt’te büyük ilgi gördü

Yerli kaynakların kullanımıyla tasarlanan ve inşa edilen milli gemi TCG Büyükada, STM tarafından Kuveyt’te yetkililere tanıtıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı liderliğindeki MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen, tasarım, donatım, tedarik yönetimi ve bütünleşik lojistik destek hizmetleri STM tarafından yürütülen TCG Büyükada gemisi, Körfez ülkelerinde; 18 Ocak- 19 Nisan tarihleri arasında, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Basra Körfezi’nde liman ziyaretleri ve eğitim faaliyetlerinde bulunuyor. MİLGEM projesinin aynı zamanda ihracat yetkilisi de olan STM’den uzman bir ekibin eşlik ettiği TCG Büyükada gemisi, Kuveyt Deniz Kuvvetleri’nden üst düzey yetkililere tanıtıldı ve büyük ilgi gördü.

STM, askeri gemi inşa sanayileşmesinde uzman kadro oluşturdu

Türk Donanması’nın Arap Denizi ve bölge ülkelerine yaptığı planlı ziyarete; STM personeli de katıldı. STM ekibi, Kuveyt Deniz Kuvvetleri yetkililerine MİLGEM Projesi ve Büyükada Korveti hakkında tanıtıcı bilgiler vererek gemide bir sunum yaptı. Ayrıca STM ekibi eşliğinde Kuveyt Deniz Kuvvetleri personeliyle günlük seyir faaliyetleri yapılarak geminin savaş kabiliyetleri tanıtıldı. Korvetin teknik özellikleri, Kuveytli yetkililere uygulamalı olarak gösterildi. TCG Büyükada, askeri denizcilik ve savunma sanayi alanında büyük bir ihracat potansiyelinin olduğu Körfez ülkelerinde, sahip olduğu modern savaş sistemleri ile ilgi çekiyor. STM, MİLGEM Projesi kapsamından inşa edilen TCG Büyükada ile TCG Heybeliada gemilerinin, platform inşa ve donatım malzemelerinin tedariği, tasarım hizmetleri, bütünleşik lojistik destek hizmetleri sorumluluklarını aldı. STM, MİLGEM projesi ile yerli sanayi ve ihtiyaç makamları arasında bir arayüz oluşturacak şekilde yapılanmasını sürdürerek, denizaltı dahil olmak üzere askeri gemi inşa sanayileşmesi alanında etkin rol alabilen ve milli sanayiye bu yönde öncülük edebilen uzman bir kadro oluşturdu. Diğer yandan 25 Temmuz 2014 tarihinde MİLGEM projesinin 3. ve 4. gemileri için de sözleşme imzalandı. STM bu projede ilk projedeki sorumluluklara ilave olarak geminin en önemli sistemlerinin başında gelen ‘Ana Tahrik Sistemi Tedarik ve Entegrasyonu’ sorumluluklarını da üstlenmiş bulunuyor.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics