e-toplum 11 MART 2014 / 13:38

Tehlike anında telefonu salla

Vodafone Türkiye, ülkemizde giderek artan kadına yönelik şiddete karşı mobil iletişim teknolojisinin gücünü kullanmak için harekete geçti ve sosyal sorumluluk çerçevesinde  “Kırmızı Işık” uygulamasını hayata geçirdi.Vodafone Türkiye, “Önce Kadın” programı kapsamında  mobil teknolojisini kadına şiddete karşı kullanıyor. Kırmızı Işık uygulaması sayesinde şiddete maruz kalan kadınlar artık tek bir dokunuşla desteğe kavuşabilecek.
Vodafone Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Kolay anlaşılır olmasına özen gösterilen uygulamada acil durumlarda ulaşılması istenen 3 kişi tek tuşla kaydedilebiliyor ve Salla&Uyar özelliğiyle telefonun sallanması ile kayıtlı kişilere mesaj ve konum bilgisi “Acil SMS” olarak gönderiliyor.

Ayrıca Alo 183, 155 Polis Imdat, Ambulans ve Jandarma acil numaraları tek tuş ile aranabiliyor. Kırmızı Işık uygulamasında, kadına en yakın ASPB Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi adresleri, başvurabileceği kuruluşlar ve haklarıyla ilgili bilgiler de bulunuyor.

Uygulamanın teknik özellikleri açısından değerlendirildiğinde geniş kapsamlı bir güvenlik uygulaması olarak değerlendirilebilir. Hastalar, yaşlılar, çocuklar ve güvenlik sorunu yaşayan insanlar için kullanılabilir bir sistem olarak görülüyor.

Uygulamadaki salla ve uyar özelliği, telefonun gasp edilmesi durumuna karşı doğru düşünülmüş bir özellik. Ancak kadına yönelik şiddetle ilgili olarak resmi kurumlar ve kolluk kuvvetleri Vodafone kadar  duyarlı değil. Acil durumda aranacak kolluk kuvvetleri ve resmi makamların umursamazlığı konusunda ne yazık ki şirketler pek etkili olamıyor. Acil durumda ulaşılması istenen 3 kişiye konum bilgisinin gönderilmesi ise oldukça işlevsel bir özellik. Uygulamanın kullanılması gereken durumlarda kolluk kuvvetlerinin de bu bilgiyi değerlendirmesi yerinde olur ancak muhtemelen kadına yönelik şiddete karşı Kırmızı Işık uygulamasındaki salla ve uyar özelliği resmi makamlar için etkili olmayacak.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel “ Mobil iletişimin gücünü ülkemizde daha fazla birey için erişilebilir kılmak, sosyal inovasyon alanında örnek olacak atılımlarda bulunmak sorumluluğuna sahibiz. Mobil ile inovatif çözümlerle sosyal dönüşüme olumlu katkıda bulunuyoruz. Kadının sosyal ve ekonomik statüsünü yükselten çalışmalardan daha fazlasına ihtiyacı olduğunun da bilincindeyiz. Vodafone olarak kadına yönelik şiddetin; ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olduğuna inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz dijital bağlantı çağında, bu olguyla mevcut yöntemlerle birlikte yeni ve inovatif araçlar geliştirerek mücadele etmek son derece önemli. Vodafone Türkiye olarak sadece mahkemelerin uygun gördüğü kadınlar haricinde ihtiyacı olan tüm kadınlar için kadına şiddetin durdurulmasında etkili olacağına inandığımız Kırmızı Işık uygulamasını geliştirdik.” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics