e-toplum 08 TEMMUZ 2012 / 14:00

Tek bir ürünle e-ticaret yolculuğu

Tek bir ürünü bitene kadar satarak e-ticaret dünyasına katılan Bitenekadar.com, başarılı bir e-ticaret iş modeli olarak artan üye sayısı ile yoluna devam ediyor.

2007 yılında tek bir ürünü bitene kadar satarak e-ticaret dünyasına katılan Bitenekadar.com, 20 metrekarede 5 kişi ile başlayan yolculuğuna bugün, 3 bin metrekarelik bir alanda, 50’nin üzerinde personel ve 2 bin ürünün farklı model ve renk seçenekleri ile devam ediyor. Her gün öğlen saat 12.00’de tek bir ürünün satışa çıkarılarak ve o üründe stoklar bitene kadar satış yapma gibi farklı bir fikirle doğan bu başarılı e-ticaret iş modelinin bugüne uzanan yolculuğunu biz de Bitenekadar.com Genel Müdürü Ahmet Karamangil ile konuştuk.

»Bitenekadar.com nasıl ortaya çıktı? O süreci biraz anlatır mısınız?
Bitenekadar.com 2007 yılında tek bir ürünü bitene kadar satarak adım attı e-ticaret dünyasına; bitenekadar ismi de buradan geliyor zaten. Her gün öğlen saat 12.00’de tek bir ürünü satışa açıyor ve o üründe stoklarımız bitene kadar satışını yapıyorduk. Ürün bittiğinde ise yeni ürünün açılması için ertesi gün öğlen saat 12.00’yi bekliyorduk. Ürün bitmez ise, ertesi gün öğlen 12.00’de ürün değişimini yapıyorduk. Daha sonra, ürün bittikten sonraki süreçte sitenin satış yapmamasının hatalı olduğunu ve ürün biter bitmez yeni ürünler satmanın daha doğru bir uygulama olacağına karar verdik ve artık bir ürün bittikten hemen sonra yeni ürünlerin satışına başladık. Sitemiz çok kısa sürede, takipçilerinin dikkatini çekmeyi başardı ve onlardan çok yoğun olarak gelen “şu ürünü yeniden satın” talepleri doğrultusunda, her gün yayına açılan yeni bir ürünün yanında çok ilgi ve yeniden satış isteği gören eski bir ürünü satmaya başladık. İlerleyen dönemde tedarikçilerimizden gelen “özel köşe” taleplerini uygulamaya aldık ve zaman içerisinde bu ürünler arttı ve bugün 2 bin çeşitten fazla ürünü sitede bulmak mümkün hale geldi.

»Tam olarak hizmet kapsamında neler var? Bugüne kadar ki gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Satışıyla ilgilendiğimiz ürünler, daha çok herkesin günlük hayatını kolaylaştırmaya yönelik, her evde, ofiste, kısacası zaman geçirdiğimiz her mekanda gereksinim duyulan tarzda. Zaman zaman sitemizde sürpriz ürünlerin satışına da yer vermiyor değiliz. Biz bugüne kadar; arama motoru reklamcılığı, e-bülten yoluyla ürün tanıtımı, banner reklamları, çeşitli çevrimiçi-çevrimdışı reklam çalışmaları olmak üzere birçok farklı pazarlama stratejisi yürüttük. Ancak geniş kitleye sosyal medya aracılığı ile ulaştık. Facebook’ta 134 bin üzerinde gerçek takipçimiz var bu sayı hergün hızla artıyor. Twitter’da ve yeni canlandırmaya başladığımız blogumuz ile takipçilerimizin gün boyu sorularını cevaplandırıyor ve ürün tanıtımlarımızı yapıyoruz. Toplamda bin 850 metre uzunluğunda depolama rafımız mevcut. Bu kadar büyük bir alanda, her sepette ortalama 4 ürün alındığını göz ününde bulundurursanız hata ihtimalinin ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz. Biz mümkün olan her türlü teknolojik donanımı, geliştirdiğimiz yazılımlar ile kendi sistemlerimize bütünleştirerek, yüzde birin altında hata ile gönderilerimizi alıcılarına ulaştırmaktayız.

» Benzer e-ticaret sitelerinden sizce hangi yönleri ile ayrılıyor? Pazar payınız nedir?
Diğer sitelerle kendimizi yarıştırmıyoruz açıkçası. Biz 1998 yılından bugüne internet, 2007 yılından bugüne de E-Ticaret sektöründeyiz ve uzun vadedeki hedefimiz bu pastadan kendi payımıza düşen payı büyütmek. Dış yatırım almadan istikrarlı büyümemiz söz konusu. 2011 yılı büyüme oranımız yüzde 450. Zaman içersinde kategori başlıklarımızı artırdık. Artık kişiye özel, marka ürünleri de sitede bulabiliyor üyelerimiz. Bizim ön planda tuttuğumuz şeylerden biri fiyat politikamız. Biz en uygun fiyatlarla kaliteli ürün satıyoruz.

»Tüketiciler neden bitenekadar.com’u tercih etmeli?
Önce müşteri memnuniyeti ilkesinden hareketle, üyelerimizin ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak algılayarak, bu doğrultuda gerekli ürün ve hizmetleri eksiksiz bir şekilde sunmak bizim için olmazsa olmaz, öncelikli prensibimiz ve bizi benzer sitelerden farklı kılandır. Biz her bir ürün için çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. Üyelerimizin aklına takılacak boyutu, cinsi, kullanım alanları gibi her türlü soruya, yanıt olacak içerik girişi ve bünyemizdeki fotoğraf stüdyosunda çekilen detay fotoğraflarla sunuyoruz ürünleri. Birçok ürün için kullanım videosu ekleniyor. Ürün seçildiği andan itibaren üyemize ulaşması ortalama 3 günlük bir süreç. Kendi bünyemizde faaliyet göstermekte olan müşteri hizmetleri departmanımız, her türlü soru ve görüşler için çevrimiçi durumda. Çevrimiçi alışverişin en büyük avantajı lokasyon ve zaman engelinin olmaması, Türkiye’nin her yerine hizmet veriyoruz. Öncelikle ürünlerimizi belirlerken; alışveriş için zaman bulamayan, küçük çocukları olan anne ve babaları veya eve bağımlı olan üyelerimizi düşünüp, onların ve çocuklarının ihtiyaçlarına göre ürünler seçiyoruz. Çalışan kesimin önemli günlerde mağaza mağaza gezip hediye seçmeleri yerine, makul fiyat aralıklarında sunduğumuz, farklı tarz ve yaşa uygun hediye önerilerimizle zamandan tasarruf etmelerine yardımcı oluyoruz. İkinci olarak, üyelerimiz sezon alışverişi için sezon sonlarını beklemeyi unuttu çünkü biz yılın 12 ayı tüm sezon ürünlerini en cazip fiyatlarla sunuyoruz. Artık çok bilinçli bir kitle ile karşı karşıyayız. Kitlemiz, en iyi ürünü en iyi fiyata almak için fiyat karşılaştırması yapıyor. Hemen hemen her ürün için yapılan tüketici yorumlarını okuyor. Üyelerimize en iyi fiyatları en cazip kampanyaları ve süresiz ürün iade olanağını sunmanın rahatlığını yaşıyoruz.

» Bundan sonraki süreçte bitenekadar.com olarak hedefleriniz neler?
Açıkçası çok hareketli bir sektör, biz de ritmi yakalamak için durmadan çalışıyoruz. Mevcut altyapımızı iyileştirmek için bir süredir paralel bir çalışma sürdürmekteyiz. Bizi takip edenlerin ihtiyaçlarını takip ederek karşılamaya çalışıyoruz. Yeni hedefimiz, 2 yıl içinde, tüm e-ticaret siteleri arasında ilk 5’e girmek.
ETİKETLER : Sayı:879

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics