e-toplum 11 EKİM 2010 / 18:00

Tekno girişimciler buluştu


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ‘’100 Genç Girişimciye 100 Bin TL Hibe Desteği’’ programı kapsamında desteklenen ve fikirlerini ticari ürüne dönüştüren tekno girişimcilerle bir araya geldi.
Tekno girişim sermayesi desteğiyle gençleri hayal kurmaya ve proje üretmeye teşvik ettiklerini, aynı zamanda gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürme fırsatı sağladıklarını ifade eden Ergün, her yıl 100 genç girişimciye 100 bin lira hibe desteği verdiklerini ve bu çalışmaları yürütmek için zemin hazırladıklarını söyledi. Ergün, 2009’da başladıkları bu projeden bugüne kadar 180 kişinin yararlandığını, bu yıl destek alamayan projeler arasında bile ticari desteğe müsait en az 100 proje bulunduğunu, ancak imkanlar ölçüsünde destek verildiğini kaydetti.
Bazı projelerde aksaklıklar olsa da birçok projenin beklenenden büyük başarıyla ilerlediğini kaydeden Ergün, tekno girişimcilere, ‘’Mühim olan, genç arkadaşlarımızın cesaret göstermesi, risk üstlenmesi ve bir işe başlaması. Kendi işinizi kurmak için eksik olan tek şey, belki sermayeydi, onu da bu destekle birlikte sağlamış olduk. Sizlere sağlayabileceğimiz destekler arasında, sermaye belki de en basit olanıdır. Maliye Bakanlığını ikna ettiniz mi, para ayarlanıyor. ‘Biz parayı verdik, bizim işimiz bitti, bu gençler artık ne yapıyorlarsa yapsınlar’ gibi bir anlayışa sahip değiliz. Prototiplerin ve ürünün ortaya çıkması kadar, üretim aşamasında ve pazarlama sürecinde de sizlerle işbirliği yapmayı arzu ediyoruz’’ diye seslendi.
Ergün, 2 yılda destekledikleri 180 projenin 89’unun neredeyse yarısının Ankara’daki girişimcilere ait olduğunu, Ankara’daki teknogirişimcilerin ağırlıklı olarak Türkiye’nin büyük potansiyel taşıdığı yazılım sektöründe faaliyet gösterdiğini, çok kaliteli yazılımlar yapıldığını dile getirdi.

Satış aşamasına geçen projeler
Nihat Ergün, 2009’da başlanan projelerin, Temmuz ayı sonunda son aşamaya geldiğini, Ankara’da 2009’da başlanan 34 projede başarılı performans sergilendiğini belirterek, birkaç proje dışında, prototip üretme aşamasının tamamlandığını, müşteri arayışlarına ve seri üretim çalışmalarına başlandığını kaydetti. 34 projeden 7’sinde satış aşamasına gelindiğini bildiren Ergün, satış aşamasına geçen projelere şu örnekleri verdi:
‘’Ahmet Karaoğlan isimli arkadaşımızın kurduğu şirkete hazırlanan ‘Şehir ve Zaman Ölçümlü İnternet Reklam Yönetim Sistemi’, yaklaşık 30 müşteriye satıldı. Yiğit Orçun Gökbulut isimli arkadaşımızın geliştirdiği ‘Üç Boyutlu Oyun Motoru ve Geliştirme Platformu’ da satışa başladı. Ata Türk isimli tekno girişimcimiz de ‘iPhone Uygulama Geliştirme Platformu’nu, bir GSM operatörüne satmış durumda.
İstanbul’da bir genç girişimcimiz günümüzün yaygın hastalıklarından damar tıkanıklığını açmak için bir kateter geliştirdi. Türkiye’de ilk kez üretilecek olan ve özel bir malzeme ile yapılan bu kateter ile ilgili belgelendirme çalışmaları şu an devam ediyor. Birçok yerden de daha üretmeden sipariş almış bulunuyor. Başka bir arkadaşımız, hologram teknolojisine dayalı yeni tip bir sabit disk geliştirerek, bilgisayarların hızını binlerce kat artıracak. Ayrıca bir girişimcimiz de cep telefonlarına yeni bir özellik kazandırarak, otobüs ve metrolarda bilet kullanmadan cep telefonuyla ücret
ödeme kolaylığı sağlayan bir sistem geliştirdi.’’
Ergün, 1950’li yıllarda Türkiye ile aynı şartlara
sahip olan Güney Kore’nin bugün Hyundai gibi bir
dünya markası olduğunu, Türkiye’nin ise neden
sadece üretim ve
montaj yaptığının iyi irdelenmesi gerektiğini söyledi.
Yeni destek programları yolda
Türkiye’nin televizyon sektöründe yaşanacak yeni gelişmelere yön veren, yazılım gibi kilit bir sektörde lider ülkelerden biri olması gerektiğini belirten Ergün, ‘’Finlandiya gibi bir ülke, Nokia gibi küresel bir marka çıkarmayı başarıyorsa, bunu Türkiye neden başarmasın?’’ sorusunu yöneltti.
Bakanlık olarak çalışmalarını bu amaçlar doğrultusunda yaptıklarını, özel sektörün rekabet gücünü artıracak projeler ürettiklerini anlatan Ergün, ‘’Özellikle inovasyon, Ar-Ge, markalaşma ve tasarım gibi alanlarda yetkinliğimizi artıracak çalışmalar yapıyoruz. San-Tez Programı, Ar-Ge Kanunu, Teknopark Uygulamaları Tekno Girişim Sermayesi gibi destekleri başarıyla yürütüyoruz. KOBİ desteklerinde de bu gibi alanlara ağırlık veren yeni bir destek programı oluşturduk. Önümüzdeki yıl, teknoloji desteklerimizin içeriğini zenginleştirecek yeni destek programları da hazırlamayı planlıyoruz. Böylece teknolojik ürün, patent, pazarlama ve tanıtım gibi alanlara yönelik destekler de sağlayacağız’’ diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics