e-toplum 16 MAYIS 2010 / 18:00

Teknolojiye tam güven

Amerika’da  Pew Araştırma Kurumu tarafından yapılan bir ankette, teknoloji şirketlerine halkın güveni yüksek çıktı. Hükümet, bankalar, Kongre ve büyük şirketlere güvensizlik yüksek. Ama teknoloji şirketlerine güven tam.
Ayrıntıya girelim: Halkın gözünde en güvenilmez kurumlar bankalar ve her türlü finans kuruluşları. Ankete katılanların yüzde 69’u olumsuz.
Kongreye (parlamento) olumsuzluk oranı yüzde 65. Devlet de aynı oranı paylaşmış. Ama Obama Yönetimi yüzde 45’le daha güvenli bir yerde duruyor. ABD’de “devlet” ile “yönetim” bizdeki kadar içiçe değil...
Basın yüzde 57 ile eh ortalarda bir yerde sayılır. Ve geliyor yüzde  63. Küçük işletmeler yüzde 71. Veee teknoloji şirketleri yüzde 68. (Güvenmeyenler yüzde 18).
Teknoloji üretenler, şirketleriyle, Amerikan halkının en güvendiği kesim ha?.. Demek ki Amerika’yı Amerika yapan girişimcilik ruhu, hayatta ve ayakta.
Daha bir ayrıntılı bakalım: 30 yaştan gençlerin  tekno şirketlerine olumlu bakış oranı yüzde 80. Yaş grubu 50-64 arasındakilerde yüzde 66.    Yaşı 65’ten büyük olanlarda yüzde 52.
Yani, teknoloji şirketlerine duyulan güven, “gençlik”le ilgili değil. Yaptıkları işin, ülke ekonomisine katkısını anlamak ve takdir etmekle ilgili.
Erkek kesimi, tekno şirketlere, kadınlardan daha olumlu bakıyor: Yüzde 73. Üniversite mezunlarının yüzde 75’i de aynı fikirde. Yıllık kazancı 100 bin doları aşanların da: Yüzde 82.
ABD’nin küresel rekabetçilikte esas kozunun, yeni teknoloji üretimi olduğunu (yani inovasyon) anlayanlar iyi eğitimli ve yüksek gelirli işlerde çalışan erkekler diyebiliriz. Çok kaba bir özet olsa da gerçeğe yakın. Benzer bir anket ülkemizde de yapılsa acaba ne olurdu?
ETİKETLER : Sayı:771

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics